| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Jak duży był przyrost rozpoczętych w grudniu 2010 r. budów?

Jak duży był przyrost rozpoczętych w grudniu 2010 r. budów?

W grudniu spółdzielnie i deweloperzy prężnie wzięli się za nowe budowy. W 2010 roku ich dynamika zwiększyła się o ponad 42%. W zeszłym miesiącu pośrednicy uzyskali również o 21% więcej pozwoleń na budowę niż w grudniu 2009 roku. Niestety, do użytkowania oddali o 15% mniej mieszkań.

Grudzień 2010 roku, względem analogicznego okresu przed rokiem, przyniósł blisko 7-procentowy spadek liczby mieszkań oddawanych do użytkowania, co było wynikiem porównywalnym z listopadowym. Warto zauważyć, że pomimo spadku widać sezonowe spiętrzenie przekazywanych lokali pod koniec roku. W ostatnim miesiącu oddano do użytkowania 15 tys. lokali, czyli o 37% więcej niż średnio w całym roku.

Biorąc pod uwagę cały 2010 rok, trzeba zauważyć, że wynik budownictwa mieszkaniowego na poziomie 135,7 tys. nowych lokali był także o 15,2% gorszy od obserwowanego rok wcześniej. Statystyki za zeszły rok są jeszcze mniej pochlebne dla deweloperów. W zeszłym roku oddali oni do użytkowania o 26,4% mniej mieszkań niż w 2009 roku.

Mieszkania, które zostały oddane do użytkowania od stycznia do listopada zeszłego roku, mają przeciętną powierzchnię blisko 106 m kw. Największe lokale z tego grona budują inwestorzy indywidualni. Przeciętna powierzchnia nieruchomości w tym segmencie przekracza 145 m kw. Mniejszą powierzchnię miały lokale oddawane przez deweloperów – średnio przeszło 65 m kw. i spółdzielnie – przeciętnie ponad 58 m kw. Z jednej strony są to wielkości przekraczające wymagania, stawiane przez bieżący popyt, z drugiej strony można mieć nadzieję, że wpłynie to pozytywnie na obserwowane obecnie wskaźniki przeludnienia mieszkań. W tym momencie plasują one Polskę w ogonie Europy. W grupie gospodarstw domowych, należących do bezdzietnych osób, zajmujemy bowiem 28 pozycję spośród 30 badanych przez Eurostat krajów. Warunki mieszkaniowe rodzin z dziećmi są niewiele lepsze. W tym zakresie Polska plasuje się bowiem na 25 miejscu. Warto zauważyć, że w tej kategorii wynik rodzimej mieszkaniówki jest blisko 60 razy gorszy niż na Cyprze. Nad Wisłą problem przeludnienia nieruchomości dotyka aż 60,5% rodzin. W przypadku bezdzietnych gospodarstw domowych dotyczy on 30,8%.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK