| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Jak duży był przyrost rozpoczętych w grudniu 2010 r. budów?

Jak duży był przyrost rozpoczętych w grudniu 2010 r. budów?

W grudniu spółdzielnie i deweloperzy prężnie wzięli się za nowe budowy. W 2010 roku ich dynamika zwiększyła się o ponad 42%. W zeszłym miesiącu pośrednicy uzyskali również o 21% więcej pozwoleń na budowę niż w grudniu 2009 roku. Niestety, do użytkowania oddali o 15% mniej mieszkań.

Grudzień 2010 roku, względem analogicznego okresu przed rokiem, przyniósł blisko 7-procentowy spadek liczby mieszkań oddawanych do użytkowania, co było wynikiem porównywalnym z listopadowym. Warto zauważyć, że pomimo spadku widać sezonowe spiętrzenie przekazywanych lokali pod koniec roku. W ostatnim miesiącu oddano do użytkowania 15 tys. lokali, czyli o 37% więcej niż średnio w całym roku.

Biorąc pod uwagę cały 2010 rok, trzeba zauważyć, że wynik budownictwa mieszkaniowego na poziomie 135,7 tys. nowych lokali był także o 15,2% gorszy od obserwowanego rok wcześniej. Statystyki za zeszły rok są jeszcze mniej pochlebne dla deweloperów. W zeszłym roku oddali oni do użytkowania o 26,4% mniej mieszkań niż w 2009 roku.

Mieszkania, które zostały oddane do użytkowania od stycznia do listopada zeszłego roku, mają przeciętną powierzchnię blisko 106 m kw. Największe lokale z tego grona budują inwestorzy indywidualni. Przeciętna powierzchnia nieruchomości w tym segmencie przekracza 145 m kw. Mniejszą powierzchnię miały lokale oddawane przez deweloperów – średnio przeszło 65 m kw. i spółdzielnie – przeciętnie ponad 58 m kw. Z jednej strony są to wielkości przekraczające wymagania, stawiane przez bieżący popyt, z drugiej strony można mieć nadzieję, że wpłynie to pozytywnie na obserwowane obecnie wskaźniki przeludnienia mieszkań. W tym momencie plasują one Polskę w ogonie Europy. W grupie gospodarstw domowych, należących do bezdzietnych osób, zajmujemy bowiem 28 pozycję spośród 30 badanych przez Eurostat krajów. Warunki mieszkaniowe rodzin z dziećmi są niewiele lepsze. W tym zakresie Polska plasuje się bowiem na 25 miejscu. Warto zauważyć, że w tej kategorii wynik rodzimej mieszkaniówki jest blisko 60 razy gorszy niż na Cyprze. Nad Wisłą problem przeludnienia nieruchomości dotyka aż 60,5% rodzin. W przypadku bezdzietnych gospodarstw domowych dotyczy on 30,8%.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

branżowa organizacja pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK