| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Jakich mieszkań i domów Polacy najczęściej szukają w Internecie?

Jakich mieszkań i domów Polacy najczęściej szukają w Internecie?

Polacy coraz chętniej decydują się na szukanie mieszkania w sieci. Do takich wniosków skłania większy ruch na stronach internetowych z ogłoszeniami, poświęconymi nieruchomościom. W centrum zainteresowań internautów znajdują się dwu- i trzypokojowe mieszkania, których cena nie przekracza 250 tys. zł. Najmniej pieniędzy wydamy na tego typu lokale w Łodzi i Bydgoszczy.

Według danych serwisu za 2010 rok, na sprzedaż najczęściej wystawiano mieszkania o powierzchni 38-60 m2 oraz 60-90 m2. Zaledwie 15 proc. ogłoszeń dotyczyło lokali, które nie przekraczały swoim metrażem 38 m2. Te z kolei cieszyły się dużą popularnością wśród kupujących. Małych lokali dotyczyła aż jedna trzecia zapytań użytkowników serwisu. Zainteresowanie tymi ofertami wydaje się jednak słabnąć ze względu na zbyt wysoką cenę w stosunku do gwarantowanego komfortu ich użytkowania. Bezsprzecznie Polacy najchętniej szukali średniej wielkości mieszkań dwu- i trzypokojowych. Średnio 43 proc. użytkowników zainteresowanych było metrażem 38-60 m2.

Użytkownicy serwisu najczęściej sprzedawali domy o powierzchni 150-250 m2. Takich nieruchomości dotyczyła niemal połowa ogłoszeń, opublikowanych na stronach otoDom.pl w 2010 roku. 19 proc. propozycji dotyczyło małych domów do 150 m2. Te z kolei cieszyły się największą popularnością wśród chętnych na kupno domu. Ofert nieruchomości o najmniejszym przedziale metrażowym szukała ponad połowa użytkowników serwisu.

Polecamy serwis: Lokaty

Cena graniczna nieruchomości najczęściej wyszukiwanych przez użytkowników serwisu otoDom.pl to 250 tys. zł. Niemal połowa zapytań, odnośnie mieszkań i ponad jedna czwarta wyszukań domów,dotyczyła ofert z tego zakresu cenowego.

O ile w przypadku mieszkań oczekiwania użytkowników pokrywały się z ofertą rynkową w 10 największych miastach Polski*, o tyle bardzo trudno było znaleźć w odpowiedniej cenie dom. Lokale o powierzchni nie przekraczającej 40 m2, w cenie do 250 tys. zł, można było kupić w większości analizowanych miast. Droższe mieszkania znajdowały się jedynie w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Lokale do 60 m2 we wspomnianej cenie można było z łatwością znaleźć w Łodzi, Szczecinie, Bydgoszczy, Lublinie i Katowicach. Inaczej sprawa przedstawiała się w przypadku domów. Najniższa, średnia cena nieruchomości o metrażu do 150 m2, odnotowana w Bydgoszczy, wyniosła 513 tys. zł, a pomiędzy 150-250 m2 – niemal 680 tys. zł.

Ci, którzy szukali swoich czterech kątów na Mazowszu, Dolnym Śląsku i w Małopolsce, musieli liczyć się z największymi wydatkami. Według statystyk serwisu otoDom.pl w 2010 roku, w stolicy średni koszt zakupu 1 m2 mieszkania wyniósł 9195 zł, w Krakowie – 7670 zł, a we Wrocławiu – 6915 zł. Najmniejsze koszty ponieśli kupujący mieszkanie w Katowicach, Bydgoszczy i Łodzi. W tych lokalizacjach cena 1 m2 była dwa razy mniejsza niż w Warszawie i nie przekroczyła 4700 zł. – Wartości te oznaczają średnie ceny, oferowane w ogłoszeniach, które mogą w kilku procentach różnić się od cen realnych kupna – zaznacza Przemysław Kotwicki.

* W raporcie uwzględniono ceny mieszkań i domów oferowanych w 10 miastach Polski: Warszawie, Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Szczecinie, Bydgoszczy, Lublinie i Katowicach.

Źródło: Fabian Adaszewski, Kinga Dębiec

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Forum Od-nowa

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK