| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > W których krajach Europy jest najwięcej blokowisk?

W których krajach Europy jest najwięcej blokowisk?

48% Polaków i 43% Europejczyków mieszka w blokach. W Europie jest cztery razy więcej budynków szeregowych i „bliźniaków” niż w Polsce. W polskich miastach na cztery mieszkania przypada tylko jeden dom jednorodzinny. W Unii – trzykrotnie więcej, ale już na Słowacji – dwukrotnie mniej.

W dużych miastach popularne są bloki, ale poza ich obrębem – domy jednorodzinne. Świadczy o tym sytuacja mieszkaniowa większości polskich rodzin. W krajach europejskich schemat ten bywa jednak odmienny, o czym mówią dane, publikowane przez Eurostat.

Europejczycy najczęściej zamieszkują domy, a nie bloki. Na jeden dom przypada bowiem mniej niż jedno – bo jedynie 0,7 mieszkania. Jest to wynik zbliżony do rodzimego. W Polsce na jeden dom ma pokrycie w 0,9 mieszkania. Oznacza to, że ponad połowa Polaków zajmuje domy jednorodzinne, z czego ponad 90% z nich to budynki wolno stojące, podczas gdy w Europie stanowią one niecałe 60%. Ponadto warto zauważyć, że w 20 na 30 badanych krajów liczba domów jest większa od liczby lokali mieszkalnych.

Najmniej bloków powstało w Irlandii, Norwegii i Wielkiej Brytanii. W krajach tych na jeden dom przypada bowiem odpowiednio blisko 0,03, 0,09 i 0,17 mieszkania, co w przypadku Irlandii daje zaledwie jedno mieszkanie na 31 domów.

Dowiedz się także: Jaką formę prawną wybrać dla umowy przedwstępnej przy zakupie mieszkania?

Znacznie więcej mieszkań jest na Łotwie, w Estonii i Hiszpanii. W krajach tych na jeden dom przypada ponad 1,8 lokali mieszkalnych. Rekordzistką jest Łotwa, gdzie z trzech nieruchomości mieszkalnych, tylko jedna to dom jednorodzinny. Oznacza to, że na Łotwie mieszkania są ponad dwukrotnie bardziej popularną formą zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych niż w Polsce.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda na obszarach o gęstości zaludnienia, gdzie na na km kw. przypada co najmniej 500 osób , które w dużym uproszczeniu można utożsamić z miastami. Mieszkania są na tych terenach oczywiście bardziej popularne niż na łącznym terytorium badanych krajów. Średnio w miastach Unii Europejskiej na jeden dom przypada 1,4 lokali mieszkalnych, czyli dwukrotnie więcej niż na całym obszarze wspólnoty, zawierającym także obszary wiejskie.

Polecamy serwis: Lokaty

Miasta o największym odsetku mieszkań zlokalizowane są w Estonii i na Słowacji. Na jeden dom przypada tam odpowiednio 7,1 i blisko 8 lokali w budynkach wielorodzinnych. Dodatkowo o wysokim stopniu urbanizacji miast może świadczyć fakt, że w obu wyżej wymienionych krajach większość mieszkań zlokalizowanych jest w blokach o przynajmniej 10 lokalach.

Po drugiej stronie znajduje się Irlandia i Norwegia. Nawet w miastach tych krajów, niewielki odsetek obywateli posiada własne M, a swoje potrzeby mieszkaniowe zaspokajają mieszkając w domach jednorodzinnych. Na jedno mieszkanie przypada tam odpowiednio blisko 13 i 7 mieszkań.

Na tym tle Polska plasuje poniżej średniej dla Unii. Na 30 badanych krajów zajmujemy ósme miejsce pod względem popularności mieszkań na obszarach o gęstości zaludnienia na poziomie przynajmniej 500 osób na km kw. W rodzimych miastach na jeden dom przypada 3,7 mieszkań, czyli dwa razy mniej niż na Słowacji, ale blisko trzy razy więcej niż średnio w Unii Europejskiej.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ceret Grzywaczewska

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK