| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Jak zmienią się ceny mieszkań i rodzaje sprzedawanych nieruchomości w roku 2011?

Jak zmienią się ceny mieszkań i rodzaje sprzedawanych nieruchomości w roku 2011?

Eksperci przewidują, że w przyszłym roku sprzedaż mieszkania zajmie mniej czasu, wzrośnie liczba zawieranych transakcji, zaś ceny nieznacznie pójdą w dół na rynku mieszkaniowym. Popyt na duże mieszkania w drogich dzielnicach powinien być mniejszy. Najchętniej będziemy kupować lokale dwupokojowe.

Przede wszystkim w kolejnym roku znacznie łatwiejsze powinno być znalezienie nabywcy na używane mieszkanie. Przeciętnie szukanie go powinno trwać dwukrotnie krócej niż obecnie. Aż 75% badanych prognozuje, że w 2011 roku na nabywcę mieszkania trzeba będzie czekać nie dłużej niż 3 miesiące. Dla porównania, zebrane dotychczas dane wskazują na to, że w tym roku znalezienie nabywcy zajmowało średnio 114 dni. Na taki wynik wpłynęły negatywnie rozmaite wydarzenia, takie jak powódź czy okres żałoby narodowej. W samym listopadzie br. od momentu podpisania umowy pośrednictwa do zawarcia finalnej umowy sprzedaży mijało 127 dni, a więc przeszło 4 miesiące. Wielu doradców zwraca jednak uwagę na to, że mógł to być wynik przypadkowy. W przyszłości spodziewają się oni poprawy sytuacji, głównie w wyniku zmiany nastawienia kupujących. Obecnie wciąż duża ich grupa przyzwyczajona jest do istotnych negocjacji cenowych i korzystania z możliwości odwlekania momentu podjęcia ostatecznej decyzji o zawarciu transakcji.


Skrócenie czasu potrzebnego na sprzedaż mieszkania będzie szła w parze z rosnącą liczbą zawieranych transakcji. W tym obszarze do niedawna widoczna była bardzo duża dynamika, która pod koniec roku wyhamowała i nie przekracza kilku procent miesięcznie. W 2011 roku powinien być kontynuowany stabilny wzrost rynku. Blisko 90% doradców mieszkaniowych prognozuje roczną dynamikę wzrostu liczby transakcji w przedziale od 0 do 25%. Średnio powinna ona wynieść niewiele ponad 8%.

Wzrost obrotów na rynku mieszkaniowym powinien rozlać się równomiernie pomiędzy mieszkaniami używanymi i nowymi, zachowując obecne udziały w liczbie transakcji. W 2011 roku w dalszym ciągu walkę o klienta wygrywać będą właściciele na rynku wtórnym. Obecnie, na ośmiu największych rynkach, na dwa sprzedane mieszkania używane przypada jedno, na które nabywcę znajduje deweloper. W tym zakresie kolejny rok nie powinien przynieść znaczących zmian. Prognozowany udział rynku pierwotnego przeciętnie powinien wynieść 31%. Może to oznaczać, że kolejny rok będzie stał pod znakiem rosnącej podaży mieszkań na rynku pierwotnym. Byłoby tak, gdyby oferta deweloperów rosła szybciej niż liczba zawieranych transakcji. Na rynku mało popularna jest jednak obawa przed nadpodażą. Aż 75% doradców mieszkaniowych uważa, że jest to co najwyżej mało prawdopodobne.

Polecamy serwis: Lokaty

Rosnąca podaż na rynku pierwotnym, która wynika głównie ze zmiany struktury podaży, wymusza obniżenie cen nowych mieszkań. Deweloperzy wprowadzają obecnie do sprzedaży dużo mieszkań w standardzie popularnym, o większej liczbie pokoi na danej powierzchni oraz oferują upusty na lokale, które znajdują się na wczesnym etapie budowy, co ma rekompensować ryzyko. Powoduje to, że przeciętna oferta na rynku pierwotnym staje się coraz bardziej atrakcyjna dla tych nabywców, dla których największym ograniczeniem wciąż pozostaje budżet. Widać to szczególnie w Warszawie i Krakowie, gdzie średnia cena ofertowa mieszkań deweloperskich jest niższa niż używanych. Ta sytuacja nie ma obecnie przełożenia na średnią cenę transakcyjną. Ta ostatnia jest stabilna od połowy 2009 roku i podlega jedynie niewielkim fluktuacjom.

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK