| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Jak zmieniały się ofertowe ceny mieszkań na rynku wtórnym w roku 2010?

Jak zmieniały się ofertowe ceny mieszkań na rynku wtórnym w roku 2010?

W 2010 r. w 15 polskich miastach średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym poszły w górę o 2,6%. Jest to poziom zbliżony do inflacji. Rynek mieszkaniowy jest zróżnicowany, zaś ceny mieszkań nie we wszystkich miejscowościach zachowywały wartość podobną do zeszłorocznej.

W w grudniu 2010 r. za metr kwadratowy mieszkania można było zapłacić o 4,5% mniej niż przed rokiem, w Szczecinie i Toruniu – o 1,3%, a w Katowicach – o 0,8%. Na drugim biegunie znajdują się Wrocław i Łódź z ponad 7% wzrostem ceny ofertowej na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy, ale też Białystok i Lublin, gdzie ceny są wyższe odpowiednio o 5,7% i 5,3%.

Jeśli uznać rok 2009 za rok marazmu czy kryzysu na rynku nieruchomości, to do 2010 bardziej pasuje określenie „stabilizacja”. Podaż mieszkań na rynku wtórnym utrzymuje się nadal na wysokim poziomie. Z drugiej strony w ciągu mijającego roku banki modyfikowały swoją politykę kredytową: spadały marże, pojawiały się atrakcyjne promocje, obniżały się wymogi, dotyczące minimalnego wkładu własnego. W 2010 r. nadal, bez obostrzeń, funkcjonował program „Rodzina na swoim”, przy czym wskaźniki cenowe, kwalifikujące mieszkania do objęcia programem, wzrosły. Ten łatwiejszy, w porównaniu z 2009 rokiem, dostęp do kredytów stymulował popyt.

Dowiedz się także: Jak kształtował się rynek kredytów hipotecznych w roku 2010?

Nie mieliśmy jednak do czynienia z raptownymi skokami popytu, spowodowanymi zapowiedzią zmian w polityce kredytowej czy też ograniczeniami, planowanymi dla programu „Rodzina na swoim”. Można pokusić się o stwierdzenie, że Polacy wyciągnęli wnioski z sytuacji, która miała miejsce na zachodnioeuropejskich i na amerykańskim rynku nieruchomości, w związku z czym nie podejmują pochopnych decyzji na fali optymizmu czy też obawy przed nadchodzącą zmianą.

Również właściciele mieszkań wystawionych na sprzedaż wykazują się większym realizmem w kwestii oczekiwań finansowych. W porównaniu z rokiem 2009, obecnie już na etapie oferty ceny idą w dół zdecydowanie częściej i w większym stopniu. W 2009 były obniżane w co dwudziestym ogłoszeniu, co stanowi 5% całości, podczas gdy w mijającym roku aż 14% sprzedających zmniejszyło cenę pierwotną

Skala upustów cenowych jest również zdecydowanie większa. Obecnie ceny ofertowe w 12 wybranych miastach jeszcze w procesie promowania nieruchomości w Internecie są obniżane średnio o 5,6%, podczas gdy rok temu średnia skala upustów wynosiła 4,9%. W 78% modyfikowanych ogłoszeń cena ofertowa została obniżona jednokrotnie. Czasami okazywało się to jednak niewystarczające, aby wzbudzić zainteresowanie kupujących. W 16% przypadków oferent obniżał cenę dwukrotnie, w 4% – trzykrotnie. Istniały również takie oferty, gdzie ostateczny upust cenowy, rzędu aż 30%, nastąpił wskutek pięciokrotnej, a nawet sześciokrotnej modyfikacji ceny.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK