| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Dlaczego polski rynek najmu jest słabo rozwinięty?

Dlaczego polski rynek najmu jest słabo rozwinięty?

Na 25 singli w Polsce tylko 1 zdecyduje się na wynajem mieszkania. W Niemczech w tej grupie przeważają wynajmujący. Mało tego, w naszym kraju najem cieszy się średnio dziewięć razy mniejszą popularnością niż w innych państwach Unii Europejskiej. Pod tym względem gorzej od nas wypadają tylko Chorwaci i Bułgarzy.

Rynek najmu w Polsce jest często postrzegany jako niedostatecznie rozwinięty. Jak jednak wygląda on na tle innych krajów Unii Europejskiej? Na to pytanie można odpowiedzieć, porównując wydatki, ponoszone przez najemców i hipoteczne kwoty, jakie musieliby płacić właściciele lokali, gdyby opłacali czynsz za najem swoich mieszkań. Dane takie publikuje Eurostat i to na ich podstawie można w przybliżeniu oszacować, ile mieszkań zajmowanych przez właścicieli przypada na jedno wynajmowane. Oczywiście, niezbędne jest tutaj przyjęcie upraszczającego założenia, że struktura mieszkań wynajmowanych i „własnościowych” jest identyczna jakościowo.

Tak oszacowana wielkość rynku najmu wskazuje, że jest on najmniej popularną formą zabezpieczenia potrzeb mieszkaniowych w Bułgarii i Chorwacji i. W krajach tych na jedno wynajmowane mieszkanie przypada odpowiednio aż 73 i 37 lokali, w których mieszkają ich właściciele. Wyniki takie mogą zadziwiać, w związku z rozwiniętą infrastrukturą turystyczną obu wspomnianych krajów. Należy jednak zauważyć, że metodologia badań przeprowadzonych przez Eurostat bierze pod uwagę jedynie wydatki na lokale, zajmowane przez właścicieli lub najemców w charakterze głównego miejsca zamieszkania. Pomijany jest więc cały ruch na rynku najmu, generowany przez turystów.

Dowiedz się także: Dlaczego w grudniu jest więcej mieszkań w okazyjnej cenie?

W tym zestawieniu Polska znajduje się na trzecim miejscu wśród krajów o najgorzej rozwiniętym rynku najmu. Na jedno wynajmowane mieszkanie przypada bowiem aż 27,4 lokali, zajmowanych przez właścicieli. Należy jednak mieć na uwadze, że wiele krajowych umów najmu nie jest rejestrowana, a tym samym nie wchodzą one do statystyk Eurostatu.

Z zestawienia wynika, że w kolejnych krajach rynek najmu jest blisko dwukrotnie większy niż w Polsce, a więc stanowi on tam znacznie popularniejszą formę zaspokajania potrzeb mieszkaniowych. Dzieje się tak na przykład na Słowenii, Litwie i w Hiszpanii. W krajach tych na jedno mieszkanie wynajmowane przypada od 15,6 do 13 lokali zajmowanych przez właścicieli.

Polecamy serwis: Kredyty

Diametralnie odmienna sytuacja ma miejsce w takich krajach jak Dania, Niemcy, Szwecja czy Holandia. Najem jest w nich tak popularny, że na jedno mieszkanie wynajmowane przypada mniej niż 1,5 lokalu zajmowanego przez właściciela. Nie wynika to jednak z relacji cen najmu i zakupu nieruchomości. W większości wymienionych krajów jest on bowiem zbliżony do średniej europejskiej. Paradoksalnie, w Holandii najem można uznać za relatywnie drogi. Jak wynika z danych portalu Global Property Guide, w Amsterdamie suma wpłaconych przez najemcę czynszów zrówna się z wartością nieruchomości w ciągu 15 lat, podczas gdy w Europie – średnio po 10 dodatkowych latach. Za wynajem mieszkania o powierzchni 70 m kw. w centrum Amsterdamu trzeba zapłacić 6 tys. zł miesięcznie, podczas gdy wartość takiej nieruchomości to 1,2 mln zł.

W większości krajów rodziny z jednym dzieckiem częściej posiadają własne mieszkanie niż osoby, prowadzące jednoosobowe gospodarstwo domowe. W Europie rodziny z dziećmi blisko dwukrotnie rzadziej niż single wynajmują mieszkania. Znacznie mniejsze dysproporcje występują w Polsce, gdzie single stanowią jedynie nieznaczną większość wśród wynajmujących. Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się za naszą zachodnią granicą. W Niemczech na dwie samotne osoby, wynajmujące mieszkanie, przypada jeden właściciel, podczas gdy w gronie rodzin posiadanie lokali jest blisko pięciokrotnie bardziej popularne.
Warto także zauważyć, że w nowo przyjętych do Unii krajach rynek najmu jest znacznie mniej rozwinięty niż w „Starej Unii”. Na jedno wynajmowane mieszkanie przypada bowiem odpowiednio 3,1 i 2,8 lokalu zajmowanego przez właściciela.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK