| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Jak zmienił się rynek mieszkaniowy w 2010 roku?

Jak zmienił się rynek mieszkaniowy w 2010 roku?

Co prawda w listopadzie nie oddaliśmy do użytku tyle mieszkań, co w zeszłym roku, ale obecne wyniki niewiele ustępują tym sprzed 12 miesięcy. Wzrosła liczba mieszkań, przekazanych przez deweloperów, a wzrost aktywności inwestycyjnej wśród spółdzielni mieszkaniowych wyniósł 74 proc.

Listopad, wbrew oczekiwaniom, przyniósł blisko 7-procentowy spadek liczby mieszkań, oddawanych do użytkowania, co było wynikiem kilkukrotnie lepszym niż w październiku. Warto zauważyć, że pomimo spadku, nastąpiło sezonowe spiętrzenie wydawania tego rodzaju decyzji pod koniec roku. W jedenastym miesiącu oddano 12,6 tys. lokali, czyli o 16,5% więcej niż średnio w tym roku.

Biorąc pod uwagę okres od stycznia do listopada, wynik br. był o 16,1% gorszy od poprzedniego, kiedy to liczba mieszkań oddanych do użytkowania znajdowała się na poziomie 120,7 tys. lokali. Trudno w tym momencie wyobrazić sobie więc sytuację, w której rok 2010 zostałby zakończyłby się oddaniem do użytkowania 150 tys. mieszkań. W grudniu wymagałoby to formalnego zakończenia budowy blisko 29,3 tys. mieszkań, co stanowiłoby wynik zbliżony do rekordowego grudnia 2008 roku.

Sytuacja w segmencie deweloperów była lepsza, w porównaniu z całym rynkiem. W listopadzie doszło tu bowiem do 3-procentowego wzrostu liczby mieszkań, oddanych do użytkowania, względem analogicznego okresu w roku poprzednim. Statystyki za pierwsze jedenaście miesięcy nie są już jednak tak pochlebne dla deweloperów. W tym roku oddali oni do użytkowania o 28,5% mniej mieszkań niż w roku 2009.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Słomka

Doradca podatkowy nr wpisu 09900, prawnik, zatrudniona w Instytucie Studiów Podatkowych na stanowisku konsultanta podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »