REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie?

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
 Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl
Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl

REKLAMA

REKLAMA

Kupując mieszkanie, nabywcy przede wszystkim zwracają uwagę na to, czy lokal wyposażony jest w piwnicę i posiada przedpokój. Wiele osób szczególnie ceni sobie mieszkania w budynkach z windą oraz własne miejsca parkingowe. Połowa klientów nie kupi lokalu na parterze ani na ostatnim piętrze.

Liczba pokoi, cena, powierzchnia i lokalizacja mieszkania to cztery fundamentalne wymagania, stawiane przez nabywców. W obliczu dużej podaży lokali nabywcy zaczynają też zwracać uwagę na dodatkowe aspekty, takie jak możliwość korzystania z piwnicy, miejsca postojowego i windy czy funkcjonalny układ mieszkania. Pytanie brzmi, jak duża część kupujących zwraca uwagę na poszczególne kryteria oraz jaka jest hierarchia tych elementów.

REKLAMA

Mieszkanie musi mieć piwnicę i przedpokój

Spośród badanych kategorii nabywcy największą wagę przywiązują do możliwości korzystania z piwnicy lub komórki lokatorskiej. Wiązać to należy z faktem, że kupowane przez Polaków mieszkania są relatywnie niewielkie. Kupującym zależy na posiadaniu dodatkowej powierzchni do przechowywania rzeczy, które nie mieszczą sie w domu. Dodatkowa przestrzeń jest tańsza niż powierzchnia mieszkania. W Hiszpanii, Belgii czy Irlandii trzyosobowa rodzina ma do dyspozycji nieruchomość mieszkalną o ponad 5 pokojach. Dla porównania, w polskich mieszkaniach jest o połowę mniej miejsca. Dlatego też blisko 74% kupujących chciałoby mieć piwnicę lub komórkę lokatorską.

Dowiedz się także: Jak zmiany w VAT wpłyną na rynek mieszkaniowy?

Jedynie o 1 pp. niżej plasuje się wydzielony funkcjonalnie przedpokój. Jest to pomieszczenie, które występuje praktycznie w każdym lokalu z cegły lub wielkiej płyty. Jedynie w najnowszych projektach zanika klasyczna metoda wyodrębniania niezależnego przedpokoju na rzecz niewielkiego hallu, którego głównym zadaniem jest pomieszczenie szafy wnękowej. Ponadto długi i wąski przedpokój może być uznany za mankament lokalu. - Zdarza się więc, że deweloperzy nie każą sobie za nie płacić nieatrakcyjne korytarze. Przykładem takiego dewelopera jest Mega Invest z Gdyni. – mówi Krzysztof Mosa, doradca Home Broker w Gdyni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważna jest winda i miejsce postojowe

Kolejnym elementem, na który zwracają uwagę kupujący, jest wyposażenie budynku w windę. Zgodnie z prawem wszystkie nowe bloki, które mają przynajmniej cztery piętra, powinny być w nią wyposażone. Potrzeba posiadania windy jest oczywiście większa w wyższych budynkach. Ponadto wydaje się ona koniecznością, gdy w podziemiach bloku znajduje się garaż. Winda wyprzedza swoją popularnością nawet miejsce postojowe, przynależne do lokalu. Jest to czynnik, na który zwraca uwagę przeciętnie 63% kupujących. Tak duży odsetek można łączyć z faktem, że parkowanie samochodu staje się coraz trudniejsze, szczególnie w centrum. Co ciekawe, spośród osób, którym zależy na posiadaniu miejsca postojowego, aż 59% chciałoby mieć garaż podziemny. Dzięki temu można uniknąć odśnieżania samochodu zimą, a także łatwiej jest transportować zakupy windą, wprost na zamieszkiwane piętro.

Polecamy serwis: Kredyty

Nie każdy Polak docenia oddzielną kuchnię

Spośród pięciu badanych kryteriów na ostatnim miejscu uplasowała się wydzielona funkcjonalnie kuchnia. 57% nabywców chciałoby mieć właśnie tak zaplanowany lokal. Jeszcze kilka lat temu odsetek ten byłby mniejszy, ale w wyniku zmieniającej się mody dochodzi na tym tle do zmian. Obecnie wielu kupujących stara się wybrać takie mieszkanie, w którym kuchnia znajduje się w osobnym pomieszczeniu lub przynajmniej oddzielenie jej nie nastręczy nadmiernych problemów. Taki układ funkcjonalny jest pożądany przez osoby o wrażliwym powonieniu, które często korzystają z kuchni.

Parter i ostatnie piętro dopuszcza połowa kupujących

Mieszkania usytuowane na skrajnych piętrach są relatywnie mało popularne. Trudniej jest więc znaleźć na nie amatora. 26% nabywców kupiłoby na lokal na najwyższym piętrze. Niewiele mniejszy odsetek kupujących zgodziłoby się mieszkać na parterze – na taką propozycję przystałoby 22% klientów. Mieszkańcy ostatnich pięter latem narażeni są na wyższe temperatury, za to mogą cieszyć się ładniejszym widokiem z okna. Natomiast głównym problemem w przypadku parteru jest mniejsze bezpieczeństwo. Niedogodność tę może zrekompensować niższa cena lokalu, często również możliwość korzystania z przydomowego ogródka. Należy jednak podkreślić, że większość – bo aż 52% kupujących – nie rozważyłaby nawet zakupu mieszkania, gdyby było ono zlokalizowane na parterze lub najwyższym piętrze.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    REKLAMA