REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie?

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
 Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl
Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl

REKLAMA

REKLAMA

Kupując mieszkanie, nabywcy przede wszystkim zwracają uwagę na to, czy lokal wyposażony jest w piwnicę i posiada przedpokój. Wiele osób szczególnie ceni sobie mieszkania w budynkach z windą oraz własne miejsca parkingowe. Połowa klientów nie kupi lokalu na parterze ani na ostatnim piętrze.

Liczba pokoi, cena, powierzchnia i lokalizacja mieszkania to cztery fundamentalne wymagania, stawiane przez nabywców. W obliczu dużej podaży lokali nabywcy zaczynają też zwracać uwagę na dodatkowe aspekty, takie jak możliwość korzystania z piwnicy, miejsca postojowego i windy czy funkcjonalny układ mieszkania. Pytanie brzmi, jak duża część kupujących zwraca uwagę na poszczególne kryteria oraz jaka jest hierarchia tych elementów.

REKLAMA

Mieszkanie musi mieć piwnicę i przedpokój

Spośród badanych kategorii nabywcy największą wagę przywiązują do możliwości korzystania z piwnicy lub komórki lokatorskiej. Wiązać to należy z faktem, że kupowane przez Polaków mieszkania są relatywnie niewielkie. Kupującym zależy na posiadaniu dodatkowej powierzchni do przechowywania rzeczy, które nie mieszczą sie w domu. Dodatkowa przestrzeń jest tańsza niż powierzchnia mieszkania. W Hiszpanii, Belgii czy Irlandii trzyosobowa rodzina ma do dyspozycji nieruchomość mieszkalną o ponad 5 pokojach. Dla porównania, w polskich mieszkaniach jest o połowę mniej miejsca. Dlatego też blisko 74% kupujących chciałoby mieć piwnicę lub komórkę lokatorską.

Dowiedz się także: Jak zmiany w VAT wpłyną na rynek mieszkaniowy?

Jedynie o 1 pp. niżej plasuje się wydzielony funkcjonalnie przedpokój. Jest to pomieszczenie, które występuje praktycznie w każdym lokalu z cegły lub wielkiej płyty. Jedynie w najnowszych projektach zanika klasyczna metoda wyodrębniania niezależnego przedpokoju na rzecz niewielkiego hallu, którego głównym zadaniem jest pomieszczenie szafy wnękowej. Ponadto długi i wąski przedpokój może być uznany za mankament lokalu. - Zdarza się więc, że deweloperzy nie każą sobie za nie płacić nieatrakcyjne korytarze. Przykładem takiego dewelopera jest Mega Invest z Gdyni. – mówi Krzysztof Mosa, doradca Home Broker w Gdyni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważna jest winda i miejsce postojowe

Kolejnym elementem, na który zwracają uwagę kupujący, jest wyposażenie budynku w windę. Zgodnie z prawem wszystkie nowe bloki, które mają przynajmniej cztery piętra, powinny być w nią wyposażone. Potrzeba posiadania windy jest oczywiście większa w wyższych budynkach. Ponadto wydaje się ona koniecznością, gdy w podziemiach bloku znajduje się garaż. Winda wyprzedza swoją popularnością nawet miejsce postojowe, przynależne do lokalu. Jest to czynnik, na który zwraca uwagę przeciętnie 63% kupujących. Tak duży odsetek można łączyć z faktem, że parkowanie samochodu staje się coraz trudniejsze, szczególnie w centrum. Co ciekawe, spośród osób, którym zależy na posiadaniu miejsca postojowego, aż 59% chciałoby mieć garaż podziemny. Dzięki temu można uniknąć odśnieżania samochodu zimą, a także łatwiej jest transportować zakupy windą, wprost na zamieszkiwane piętro.

Polecamy serwis: Kredyty

Nie każdy Polak docenia oddzielną kuchnię

Spośród pięciu badanych kryteriów na ostatnim miejscu uplasowała się wydzielona funkcjonalnie kuchnia. 57% nabywców chciałoby mieć właśnie tak zaplanowany lokal. Jeszcze kilka lat temu odsetek ten byłby mniejszy, ale w wyniku zmieniającej się mody dochodzi na tym tle do zmian. Obecnie wielu kupujących stara się wybrać takie mieszkanie, w którym kuchnia znajduje się w osobnym pomieszczeniu lub przynajmniej oddzielenie jej nie nastręczy nadmiernych problemów. Taki układ funkcjonalny jest pożądany przez osoby o wrażliwym powonieniu, które często korzystają z kuchni.

Parter i ostatnie piętro dopuszcza połowa kupujących

Mieszkania usytuowane na skrajnych piętrach są relatywnie mało popularne. Trudniej jest więc znaleźć na nie amatora. 26% nabywców kupiłoby na lokal na najwyższym piętrze. Niewiele mniejszy odsetek kupujących zgodziłoby się mieszkać na parterze – na taką propozycję przystałoby 22% klientów. Mieszkańcy ostatnich pięter latem narażeni są na wyższe temperatury, za to mogą cieszyć się ładniejszym widokiem z okna. Natomiast głównym problemem w przypadku parteru jest mniejsze bezpieczeństwo. Niedogodność tę może zrekompensować niższa cena lokalu, często również możliwość korzystania z przydomowego ogródka. Należy jednak podkreślić, że większość – bo aż 52% kupujących – nie rozważyłaby nawet zakupu mieszkania, gdyby było ono zlokalizowane na parterze lub najwyższym piętrze.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA