| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Ile dopłacimy za mieszkanie z widokiem

Ile dopłacimy za mieszkanie z widokiem

Każde kolejne piętro, na którym usytuowane jest mieszkanie, to dopłata kilkuset złotych za metr kwadratowy. Takie mieszkania, choć droższe zwykle o kilkadziesiąt tysięcy, łatwiej znajdują nabywców.

Nie jest tajemnicą, że panorama miasta widoczna z okien pozytywnie wpływa na wartość mieszkania. – Lokale, z których roztacza się ładny widok mogą osiągać ceny wyższe o 20% od tych, z których widok jest przeciętny – mówi Tomasz Lewicki, doradca Home Broker z Warszawy. Dlatego w przypadku inwestycji deweloperskich standardem jest, że im wyżej, tym drożej. Poza tym, na najwyższych piętrach często usytuowane są lokale o najwyższym standardzie, co dodatkowo podbija cenę.

Polecamy: serwis Rynek nieruchomości

Kilkaset tysięcy dopłaty za wyższe piętro

W Krakowie mieszkania położone powyżej VI pietra kosztują średnio o ponad 3,6 tys. zł więcej za metr od tych zlokalizowanych na parterze. W przypadku mieszkania 75-metrowego różnica w cenie wyniesie więc przeszło 272 tys. zł. W Trójmieście piętra od VI wzwyż są droższe średnio 3,9 tys. zł za m kw., a w Warszawie o ponad 2,5 tys. złotych – wskazują dane Home Broker. Poza tym, mieszkania na parterze są najmniej pożądane przez kupujących chociaż deweloperzy podnoszą ich atrakcyjność przez ogródki.

Szczególnie cenny ładny widok w Krakowie 

Przeciętnie w Krakowie metr kwadratowy mieszkania drożeje z każdym kolejnym piętrem o 650 zł, w Trójmieście o 435 zł, a w Warszawie o 308 zł. Oznacza to, że np. w stolicy za 100-metrowy lokal położony piętro wyżej trzeba dopłacić przeciętnie aż 308 tys. zł. Różnicę w cenach dodatkowo podbija to, że inwestycje o dużej liczbie pięter położone są zwykle w centralnych dzielnicach, gdzie ceny generalnie są wyższe. Na peryferiach miast częściej stawia się mniejsze budynki i generalnie jest taniej.


Sprawdziliśmy też, jak różnice w cenach kształtują się w przypadku konkretnych inwestycji.

W warszawskiej inwestycji przy ulicy Grzybowskiej zrealizowanej przez Dom Development mieszkania na XIV piętrze oferowane są w średniej cenie o 7,1 tys. zł wyższej za metr (52%) niż te położone 12 pięter niżej (w sumie w budynku jest 17 pięter). Warto dodać, że w centrum miasta wyższe piętro to nie tylko ładniejszy widok, ale też mniejszy hałas czy mniej spalin w powietrzu.

Mniejsze różnice w segmencie popularnym

Ceny mieszkań na najwyższym i najniższym piętrze w budynkach z segmentu popularnego w mniej atrakcyjnej okolicy także różnią się w zależności od piętra, na którym są usytuowane. W przypadku stołecznej inwestycji Sakura spółki Ronson ceny mieszkań rosną o ok. 50 zł za m kw. wraz ze wzrostem kondygnacji, dlatego różnica między II a X piętrem to 400 zł za metr. Dla przykładu, trzypokojowe mieszkanie na drugim piętrze o metrażu 70 m kw., po uwzględnieniu obecnie stosowanego rabatu, kosztuje blisko 560 tys. zł. Takie samo mieszkanie na ostatnim, X piętrze oferowane jest obecnie przez dewelopera w cenie prawie 588 tys. zł. Różnica wynosi więc niespełna 28 tys. zł.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Jaworska

Radca prawny   

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK