| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Gdzie wolimy wynająć, a gdzie kupić mieszkanie

Gdzie wolimy wynająć, a gdzie kupić mieszkanie

Czy wolimy mieszkać w centrum miasta czy na obrzeżach? Z analiz Home Broker wynika, że chętnych nie brakuje w obu miejscach, lecz w pierwszym przypadku chodzi o wynajem, a w drugim o kupno mieszkania. Dane pokazują, iż lokale pod wynajem, znajdujące się w topowej dzielnicy, blisko centrum miasta, są najbardziej preferowane przez osoby poszukujące mieszkań do wynajęcia. Z kolei nabywcy mieszkań chętniej wybierają dzielnice bardziej oddalone od centrum.

W stolicy zarówno w przypadku, nabywców jak i najemców największą popularnością cieszy się Mokotów. W przypadku najmu wielkość popytu jest tu o 5 pkt. proc. wyższa niż zgłaszana przez osoby zainteresowane zakupem. Warto podkreślić, że Mokotów jest jedną z najdroższych dzielnic Warszawy. Cena ofertowa na rynku wtórnym jest przeciętnie o 12% wyższa od średniej dla miasta. Najemcy upodobali sobie także najdroższą dzielnicę stolicy - Śródmieście. Przeciętna cena m kw. na rynku wtórnym jest o 30% wyższa niż średnia dla miasta, co skutkuje tym, że wielkość popytu ze strony nabywców jest tu blisko dwukrotnie niższa niż generowanego przez najemców.

Z drugiej strony mniej prestiżowa Praga Południe przyciąga mniejszy popyt ze strony najemców niż nabywców. Średnia cena mieszkania na rynku wtórnym jest tu niższa o ponad 10% od przeciętnej dla miasta, co może być atrakcyjne dla osób chcących posiadać własne M. Jednocześnie duża odległość od centrum i uciążliwości związane z komunikacją zniechęcają najemców.

We Wrocławiu Śródmieście wybiera co trzeci najemca i tylko co piąty nabywca. W przypadku najdroższej dzielnicy Stare Miasto popyt zgłaszany przez najemców jest blisko dwukrotnie większy niż przez osoby zainteresowane zakupem. Wynająć mieszkanie chce tam co dziesiąty badany, natomiast zakupem zainteresowana jest jedna osoba na dwadzieścia.

Warto zobaczyć także: Kredyty i pożyczki hipoteczne

W przypadku relatywnie najtańszej dzielnicy – Fabryczna – popyt zgłaszany przez nabywców jest blisko trzykrotnie większy niż przez osoby zainteresowane najmem. W tej lokalizacji na zakup mieszkania na rynku wtórnym trzeba zapłacić o 10% mniej niż wynosi przeciętna cena w mieście. Przyciągać to może osoby chcące posiadać mieszkanie na własność.

Najmniejsze różnice w wielkości popytu widoczne są w Poznaniu. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że preferencje najemców są zbieżne z preferencjami nabywców. Należy jednak podkreślić, że w mieście tym oficjalny podział na dzielnice jest specyficzny, co może wpływać na wyniki analizy. Stare Miasto rozciąga się na przykład od centrum aż po północne krańce miasta. Na popularność tej dzielnicy składa się więc: prestiżowe właściwe Stare Miasto, Piątkowo, Winogrady, Naramowice, Garbary, Wilczak czy Morasko.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Forum Od-nowa

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK