REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynajem mieszkania dla studenta - gdzie najtaniej

Marta Kosińska
Marta Kosińska
ekspert rynku nieruchomości

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje to czas, w którym studenci przeglądają oferty wynajmu mieszkań, szukając najbardziej dogodnej lokalizacji, w której będą chcieli spędzić kolejny rok akademicki. Ucieszyć może ich fakt, iż na rynku jest dwukrotnie więcej ofert niż przez rokiem, a same koszty wynajmu spadły w porównaniu do 2009 roku – wynika z danych serwisu szybko.pl. Najbardziej obniżyły się koszty wynajmu kawalerek.

Koszty wynajmu mieszkania należą do największych wydatków w studenckim budżecie. Zarówno studentów, jak i ich rodziców ucieszy fakt, że niemal we wszystkich 15 największych polskich miastach, mieszkania można wynająć taniej niż przed rokiem. Zdecydowanie taniej jest w Białymstoku i Gdyni, gdzie koszty wynajmu mieszkań spadły odpowiednio o 13% i 11%. Średnio o 10% taniej jest w Gdańsku, o około 6% mniej trzeba zapłacić w największych ośrodkach akademickich w Warszawie i Krakowie. Nieco więcej niż przed rokiem kosztuje wynajem w Lublinie, Rzeszowie i Bydgoszczy.

REKLAMA

REKLAMA

W porównaniu z lipcem zeszłego roku najbardziej obniżyły się stawki za wynajem kawalerek - średnio we wszystkich miastach o 4%. Obecnie w Gdyni można wynająć jednopokojowe mieszkania o 200 złotych taniej. W Warszawie, Białymstoku czy Gdańsku jest to różnica ponad 100 złotych w skali miesiąca.

Nieco mniejsze procentowe obniżki dotyczą mieszkań 2-pokojowych – koszty spadły w tym przypadku o 3,2%. W ujęciu bezwzględnym są to jednak znaczne kwoty: 220 złotych miesięcznie mniej za wynajem 2 pokoi w Krakowie, 180 w Gdyni, 166 w Białymstoku i 110 we Wrocławiu.

Najmniejsze obniżki miały miejsce w przypadku mieszkań 3-pokojowych. Wynika to z faktu, iż wynajem takiego mieszkania jest zdecydowanie bardziej korzystny, ponieważ koszty dzielone są na większą grupę osób. 74% studentów wynajmujących mieszkania deklaruje, że będzie mieszkać z 1 lub większą liczbą osób. Duży popyt na większe mieszkania hamuje spadek kosztów ich wynajmu.

Nadal najdroższym miastem pozostaje Warszawa. W ciągu ostatnich 12 miesięcy koszty najmu spadły tu o około 6%, przy czym jest to efekt obniżek w przypadku małych mieszkań, ponieważ za 3 pokoje trzeba zapłacić więcej niż przed rokiem. Drugim miastem, w rankingu najdroższych lokalizacji, jest Wrocław. Na trzecim miejscu, ze stosunkowo podobnymi kosztami plasują się Kraków, Gdańsk, Gdynia, Katowice i Poznań.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Miasta, gdzie student wyda na mieszkanie najmniej to Białystok oraz Toruń.

Polecamy: Tanie mieszkanie

KOSZTY WYNAJMU W 8 POLSKICH MIASTACH

Warszawa

Średni koszt wynajmu kawalerki w lipcu 2010 w Warszawie wynosi 1380 złotych, mieszkania 2-pokojowego 1940, a 3-pokojowego 2600. Kawalerki są o prawie 8% tańsze niż przed rokiem, a za mieszkania 2-pokojowe płaci się średnio o 4,2% mniej.

Najtańszymi dzielnicami w Warszawie są Wawer, Tarchomin, Białołęka, Bródno i Ursus. Najwięcej zapłacą studenci wynajmujący mieszkania w Centrum i Śródmieściu, na Mokotowie, ale także na Wilanowie. W tych trzech dzielnicach koszty są zdecydowanie wyższe od średniej dla całej Warszawy, a za wynajem 3 pokoi trzeba zapłacić grubo ponad 3 tysiące złotych miesięcznie.

Kraków

W Krakowie kawalerkę można wynająć w cenie porównywalnej z zeszłym rokiem. Mieszkania 2-pokojowe są o około 200 złotych tańsze niż przed rokiem, a 3 pokoje można wynająć średnio o 90 złotych taniej.

W przypadku Krakwa najdroższe jest Stare Miasto, Zwierzyniec, Łobzów i Bronowice, najtaniej jest w Nowej Hucie oraz w dzielnicy Prokocim-Bieżanów.

Wrocław

Koszty wynajmu mieszkań we Wrocławiu należą do najwyższych w kraju. Za kawalerkę trzeba tu zapłacić średnio 1290 złotych miesięcznie, za mieszkanie 2-pokojowe 1580 a za 3 pokoje 2150. W porównaniu z lipcem 2009 średnio o 6,5% mniej płaci się za wynajem mieszkań 2 i 3-pokojowych. Kawalerki przed rokiem były nieznacznie tańsze.

Najwyższe koszty wynajmu dotyczą Starego Miasta, najtańszą dzielnicą jest Psie Pole.

Gdańsk

Średnie koszty wynajmu mieszkań w lipcu 2010 przedstawiają się następująco: mieszkania 1-pokojowe 1040 złotych, 2-pokojowe 1420 i 3-pokojowe1755. W porównaniu z lipcem 2009 o 12,3% mniej kosztuje wynajęcie mieszkania 3-pokojowego o 11% mniej kawalerki i o 4% mniej 2 pokoi. W Gdańsku najdroższymi dzielnicami są Śródmieście i Oliwa, najtaniej jest na Żabiance i Chełmie.

Poznań

Średnie koszty wynajmu są na poziomie porównywalnym z zeszłym rokiem. Wynajem kawalerki kosztuje około 1035 złotych, mieszkania 2-pokojowego 1380, a 3-pokojowego 1820. Najtańsze oferty wynajmu można znaleźć w dzielnicach Sołacz, Winogrady i Grunwald. Najdrożej jest na Starym i Nowym Mieście oraz w dzielnicy Wilda.

Katowice

W Katowicach w ciągu ostatnich 12 miesięcy spadły koszty wynajmu mieszkań 1 i 2-pokojowych, odpowiednio o 6,5% i 4,7%, w efekcie na kawalerkę trzeba wydać około 1000 złotych, a na mieszkanie 2-pokojowe 1430 złotych miesięcznie. Wynajem 3 pokoi jest droższy niż przed rokiem o 1/10 i średnia stawka dla całego miasta wynosi 1940 złotych.

Najwyższe czynsze za wynajem w Katowicach są osiągane w dzielnicach: Brynów, Wełnowiec-Józefowiec oraz Dąbrówka Mała. Najtaniej jest na Osiedlu Tysiąclecia i Witosa.

Łódź

W Łodzi w porównaniu z lipcem 2009 w zauważalny jest spadek kosztów wynajmu mieszkań 3-pokojowych z 1700 złotych do 1550. Wynajem kawalerki kosztuje obecnie średnio 890 złotych i jest o 20 złotych niższy niż w lipcu 2009.

Najdroższymi, jeśli chodzi o koszty wynajmu, dzielnicami Łodzi są Śródmieście i Centrum. Zdecydowanie najtaniej jest na łódzkich Bałutach.

Zobacz także: Kalkulator kosztu zakupu nieruchomości

//g6.infor.pl/p/_files/98000/srednie_koszty_wynajmu_mieszkan_46431.xls
Tytuł załącznika: 
Opis załącznika: Raport Szybko.pl i Expandera. Analiza kosztów wynajmu.
Autor załącznika: 
Źródło załącznika: nieznane
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA