| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Nowe mieszkania wciąż za duże dla kupujących

Nowe mieszkania wciąż za duże dla kupujących

Deweloperzy starają się przystosować nowe mieszkania do preferencji kupujących, czego efektem był spadek przeciętnego metrażu mieszkań deweloperskich oddawanych do użytku o ponad 9 m2 w maju br. Mimo to, nowe mieszkania wciąż były średnio o 12,9 m kw. większe od oczekiwań kupujących.

Po kwietniowym niespodziewanym wzroście przeciętnego metrażu oddawanych mieszkań deweloperskich aż do 74,1 m kw., maj przyniósł spadek do 65 metrów – wskazują dane GUS. To dobra informacja, chociaż średnia powierzchnia mieszkań z tego segmentu pozostaje w tendencji wzrostowej od początku 2005 roku.

Chociaż zapotrzebowanie na duże lokale wyraźnie spadło w okresie kryzysu deweloperzy nie zareagowali na zmieniające się warunki rynkowe w już realizowanych inwestycjach, rozpoczętych w szczycie boomu budowlanego. Średni metraż lokali oddanych do użytku w 2009 roku (65,8 m kw.) co prawda zmniejszył się w stosunku do średniej z 2007 roku (67 m kw.) i 2008 roku (67,7 m kw.), ale w tym roku ponownie wzrósł do 68,7 m kw. w okresie pierwszych pięciu miesięcy.

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości otrząsa się z kryzysu

Dane za maj wskazują na utrzymywanie się dużego niedopasowania podaży gotowych mieszkań deweloperskich i popytu. Według danych Home Broker, który regularnie bada oczekiwania nabywców, w maju przeciętny poszukiwany metraż wynosił 52,1 m kw. (dane dla rynku pierwotnego i wtórnego). Oznacza to, że średnie mieszkanie oddane przez deweloperów było o plisko 13 metrów za duże w stosunku do potrzeb.

Prawie idealnie dopasowane do potrzeb rynkowych były z kolei oddane w maju mieszkania spółdzielcze, ze średnim metrażem na poziomie 52,6 m kw. Lokale z tego segmentu cechują się dużo mniejszą powierzchnią od deweloperskich. Problem jednak w tym, że ich udział w budownictwie jest niewielki. O ile deweloperzy oddali w pierwszym półroczu br. 25,5 tys. mieszkań, to spółdzielnie tylko 2,6 tys.

Okres

Średni metraż

Preferowany przez nabywców

Oddawany do użytkowania:

przez deweloperów

przez spółdzielnie

Grudzień 2009

50,4

68,3

60,2

Styczeń 2010

52,6

71,9

60,2

Luty 2010

50,5

70,3

70,8

Marzec 2010

51,2

62,5

62,5

Kwiecień 2010

51,7

74,1

59,5

Maj 2010

52,1

65,0

52,6

Z doświadczeń Home Broker wynika, że w nowych inwestycjach, właśnie rozpoczynanych lub rozpoczętych w ostatnich miesiącach, deweloperzy bardziej dostosowują się w zakresie metrażu do oczekiwań kupujących. Znane są też przypadki pomniejszania powierzchni już na etapie realizacji projektu. Przykładowo, deweloper AW Inwest w realizowanej obecnie inwestycji w podwarszawskich Ząbkach (planowany termin oddania – marzec 2011 r.) zwiększył liczbę mieszkań w stosunku do projektu z 43 do 49. Pozwoliło to na zmniejszenie przeciętnego metrażu o 7,3 m kw.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK