| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Czy ceny mieszkań faktycznie wzrosły w II kw. 2010r.

Czy ceny mieszkań faktycznie wzrosły w II kw. 2010r.

Jak wynika z obserwacji cen zamieszczonych w ofertach sprzedaży, drugi kwartał 2010 r. przyniósł wzrosty cen mieszkań w największych miastach Polski. Kupujący nie powinni się jednak obawiać. Okazuje się, że ten wzrost w części miast jest jedynie marzeniem sprzedających. Po przeanalizowaniu cen po jakich faktycznie były zawierane transakcje przez Expandera i szybko.pl wynika, że w trzech z pięciu badanych miast ceny tak naprawdę spadły.

Największy rozdźwięk między oczekiwaniami sprzedających, a rzeczywistością odnotowaliśmy we Wrocławiu i Krakowie. We Wrocławiu kupującym przeciętnie udało się wynegocjować obniżkę aż o 13,6%, a w Krakowie o 12,9%. Tak duże różnice wynikają przede wszystkim z tego, że w II kwartale sprzedający podwyższali ceny w swoich ofertach, ale ostatecznie byli zmuszeni do zaakceptowania cen niższych niż w I kwartale. Dla przykładu w Krakowie według ogłoszeń zamieszczonych w portalu szybko.pl w II kwartale ceny ofertowe wzrosły o 3,3% do poziomu 7137 zł. Z danych Expandera wynika jednak, że przeciętna cena transakcji faktycznie zawartych w tym okresie w Krakowie wyniosła 6322 zł i była niższa niż w I kwartale o 4,7%. W rezultacie wzrostu cen ofertowych i spadku transakcyjnych różnica między nimi zwiększyła się z 4,1% w I kwartale do 12,9% w II kwartale. Podobna sytuacja miała miejsce we Wrocławiu, choć tam już w I kwartale ta różnica była wysoka – wynosiła 7,2%.

Również w Gdańsku i Warszawie kupującym udały się negocjacje. W tym pierwszym ceny, po których zawarto transakcje były niższe od ofertowych o 8,6%, a w Warszawie o 6,4%. W Gdańsku, podobnie jak opisanym wcześniej Wrocławiu i Krakowie ta różnica jest wyższa niż w I kwartale, co wynika ze wzrostu cen ofertowych i jednoczesnego spadku transakcyjnych. Inaczej wygląda natomiast sytuacja w stolicy. Tu kupującym udało się uzyskać cenę zakupu na poziomie 7943 zł. Jest to wartość niższa od cen ofertowych, ale wyższa o 1% niż w I kwartale. Jeszcze bardziej wzrosły jednak ceny transakcji w Poznaniu – o 1,8%. W rezultacie różnica między cenami ofertowymi i transakcyjnymi spadła w tym mieście do 3,1%. W Poznaniu możliwości negocjacyjne były więc najniższe wśród badanych miast.

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości otrząsa się z kryzysu

Ceny ofertowe i transakcyjne w II kwartale2010 r.

Miasto

Średnia cena zawartych transakcji (Expander)

Średnia cena ofert sprzedaży (szybko.pl)

O ile proc. cena ofertowa jest wyższa

Wrocław

5 907 zł

6 708 zł

13,60%

Kraków

6 322 zł

7 137 zł

12,90%

Gdańsk

5 659 zł

6 148 zł

8,60%

Warszawa

7 943 zł

8 448 zł

6,40%

Poznań

5 606 zł

5 780 zł

3,10%

Źródło: Raport Szybko.pl i Expandera

W I kwartale ceny ofertowe były wyższe niż transakcyjne o 4,1% w przypadku Krakowa do 7,7% w Gdańsku. W II kwartale 2010 wszędzie poza Poznaniem, różnice pomiędzy cenami transakcyjnymi a ofertowymi pogłębiły się. Jest to przede wszystkim efekt zmiany struktury cenowej podaży.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Posyniak

Kancelaria Radcy Prawnego Jacek Posyniak specjalizuje się przede wszystkim w prawie karnym niosąc pomoc prawną osobom zatrzymanym w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa i to zarówno sprawcom, jak i pokrzywdzonym. Kancelaria zajmuje się także m.in. sprawami z zakresu prawa rodzinnego, drogowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK