| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Banki kierują oferty do singli

Banki kierują oferty do singli

Bycie singlem nie stanowi przeszkody w staraniach o kredyt. Banki coraz częściej kredytują osoby samotne.

Jeszcze niedawno bycie „osobą stanu wolnego” nie stanowiło powodu do dumy. Dziś sytuacja wygląda inaczej. Single cieszą się z trybu życia jaki prowadzą, są niezależni, poświęcają się swoim pasjom i karierom. Ich liczba stale się też zwiększa.

Według danych GUS na 15 mln gospodarstw domowych w Polsce aż jedna trzecia to gospodarstwa jednoosobowe. Osób samotnych z wyboru w wieku 25 – 40 lat jest 5 mln. Badania GUS wskazują również, że ze względu na niskie koszty stałe, kwota do dyspozycji w ich przypadku jest 2 – 3 razy wyższa niż w przypadku osób posiadających rodziny. Są to więc ludzie niezależni finansowo, którzy chcą też samodzielnie mieszkać, najlepiej blisko centrum. Czy kupno mieszkania w pojedynkę jest jednak możliwe?

Jeszcze w 2008 i 2009 roku, podczas największego natężenia kryzysu finansowego, niektóre banki w ogóle nie kredytowały singli. Teraz jednak sytuacja wróciła do normy i nie ma z tym większego problemu. Single, podobnie jak osoby posiadające rodziny, mają określone potrzeby mieszkaniowe, więc korzystają z oferty kredytów hipotecznych – mówi Paweł Stola, analityk portalu Hiponet.pl.

Osoby samotne powinny jednak spełniać te same wymagania, co inni kredytobiorcy. Niestety w przypadku gdy bank stosuje metodę scoringowa przy ocenie wniosku kredytowego, single mogą uzyskiwać niższe oceny niż małżeństwa. Paweł Stola z Hiponet.pl tłumaczy, że jeśli chcą zaciągnąć kredyt, to muszą wykazać się proporcjonalnie większymi dochodami na osobę, niż pary ubiegające się o podobną kwotę. Dochody pary zazwyczaj są wyższe niż „przeciętnego” singla.

Polecamy: Jak można obniżyć marżę kredytu

Różnica w liczeniu zdolności kredytowej na jedną osobę lub małżeństwo jest zaś niewielka. Część banków niechętnie też patrzy na singli, którzy ubiegają się o kredyt, gdyż uważają ryzyko utraty pracy przez dwie osoby za mniejsze niż w przypadku jednej.

Single, którzy zamierzają kupić mieszkanie, będą także mogli liczyć na pomoc rządową. Według najnowszej propozycji zmian w programie „Rodzina na swoim” już od przyszłego roku osoby samotne staną się jego beneficjentami. Będą to jednak dopłaty tylko w przypadku zakupu pierwszego mieszkania, o powierzchni do 50 mkw., dla osób poniżej 35. roku życia.

Program „Rodzina na swoim” daje możliwość znacznych oszczędności na odsetkach. Dlatego wiele osób o niego pyta Jeżeli singla rozumiemy jako osobę nie pozostającą w związku małżeńskim, to program rządowych dopłat do odsetek jest już dziś dostępny dla części z nich, gdyż mogą skorzystać z niego osoby samotnie wychowujące dziecko – tłumaczy Paweł Stola, Hiponet.pl.

Polecamy: Niższe koszty kredytów mieszkaniowych

Rosnąca liczba singli powoduje, że banki i deweloperzy coraz częściej biorą pod uwagę ich potrzeby. Dlatego kredytowanie osób samotnych i kupowanie przez nie mieszkań jest już teraz na porządku dziennym.

Wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK