| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Mieszkania nie powinny szybko zdrożeć

Mieszkania nie powinny szybko zdrożeć

W najbliższych 12 miesiącach ceny mieszkań powinny wzrosnąć o ok. 3,2%, szacują doradcy Home Broker. Prognoza jest zbliżona do średniej zmiany cen w minionych 12 miesiącach, zatem oznacza kontynuację obecnych tendencji na rynku mieszkaniowym.

Doradcy Home Broker spodziewają się utrzymania dysproporcji w poszczególnych segmentach rynku. W przypadku „wielkiej płyty” oczekują stabilizacji, a nawet dalszego spadku cen, a w przypadku stosunkowo nowych mieszkań, bądź odremontowanych w dobrych lokalizacjach – wzrostu. Ciekawą sytuację mamy na rynku pierwotnym. Z jednej strony w większości dużych miast (wyjątkiem jest Warszawa) średnie ceny na rynku pierwotnym są wyższe niż na wtórnym, ale z drugiej deweloperzy, którzy coraz częściej sprzedają mieszkania na wczesnych etapach budowy oferują duże rabaty. Podczas modnych ostatnio „dni otwartych” sięgają one nawet 10-20%.

Średnie ceny ofertowe mieszkań

Miasto

Rynek pierwotny

Rynek wtórny

Warszawa

8 987 zł

9 481 zł

Kraków

8 093 zł

7 961 zł

Wrocław

7 681 zł

7 135 zł

Poznań

7 562 zł

6 209 zł

Gdańsk

7 253 zł

6 451 zł

Gdynia

7 467 zł

7 043 zł

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Home Broker publikuje co miesiąc wskaźnik prognozujący zmianę przeciętnej ceny metra kwadratowego mieszkań w największych miastach Polski w najbliższych 12 miesiącach. Wskaźnik dla całego kraju jest medianą oczekiwań doradców w obrocie nieruchomościami, ważoną liczbą odpowiedzi przypadających na poszczególne miasta uwzględnione w badaniu.
W prognozowaniu zmiany ceny metra kwadratowego w najbliższych 12 miesiącach Home Broker posługuje się powszechnie znaną i wykorzystywaną metodą heurystyczną (intuicyjną). Stosuje się ją w dziedzinach nowych, w przypadku których trudno skwantyfikować istniejące zależności, a także trudno przeprowadzić analizę retrospektywną. W ocenie Home Broker polski rynek nieruchomości mieszkaniowych spełnia te kryteria. Metoda opiera się na opiniach oraz intuicji badawczej ekspertów z danej dziedziny, stanowiących liczną grupę oraz umiejących myśleć w niezależny sposób.
Jedną z odmian metody heurystycznej jest metoda delficka, wykorzystana po raz pierwszy w badaniach w 1966 roku. Polega ona na opracowaniu ankiet skierowanych do ekspertów, analizie statystycznej otrzymanych wyników i sformułowaniu w oparciu o nie ogólnych wniosków. Za prognozę przyjmuje się opinię większości zgodnych uczestników badania.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Adwokat dr Sebastian Koczur

ekspert z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych i prawa gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK