| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Ceny mieszkań nie wzrosły

Ceny mieszkań nie wzrosły

Według analiz serwisu Oferty.net w ostatnim miesiącu ofertowe ceny mieszkań prawie się nie zmieniły. Niemal we wszystkich miastach zmiana ceny mieszkań nie przekroczyła 100 zł/m2.

Jedyny problem polega na tym, że banki ustalają oprocentowanie większości kredytów na początku kolejnego kwartału, zatem spadek stóp procentowych w rzeczywistości daje w tej chwili niewiele spłacającym kredyty. Z aktualizacją oprocentowania i liczeniem oszczędności trzeba będzie poczekać do końca czerwca. Są jednak spore szanse na to, że niskie stopy procentowe utrzymają się do tego czasu. Na pocieszenie warto dodać, że raty płacone w II kwartale obliczane były na podstawie wysokości WIBOR z końca I kwartału, a i wówczas należał on do najniższych w historii. Zatem tak czy owak, raty płaconych obecnie kredytów są niższe niż kiedykolwiek wcześniej i prawdopodobnie uda się je nieco obniżyć w III kwartale.

O ile na rynku sprzedaży mieszkań od stycznia widać wyraźne ożywienie o tyle trudno to samo powiedzieć w odniesieniu do rynku najmu. Od dłuższego czasu obserwujemy na nim lawinowy wysyp ofert. Najlepiej widać to po strukturze ofert dodawanych do serwisu Oferty.net przez osoby prywatne. Jeszcze dwa lata temu na 6 ofert sprzedaży mieszkań przypadała jedna oferta najmu. Obecnie te proporcje się wyrównały - już co drugie mieszkanie oferowane jest na wynajem.

Wszystko wskazuje na to, że wraz z końcem roku akademickiego wolnych lokali jeszcze przybędzie. Właściciele, przede wszystkim ci dysponujący większymi i lepiej wyposażonymi lokalami, muszą się więc liczyć z koniecznością włożenia jeszcze większego wysiłku w znalezienie najemcy. Nieunikniony jest też dalszy spadek czynszów. Stawki jakie obowiązywały jeszcze rok czy dwa lata temu odeszły już w niepamięć; obecnie, w zależności wielkości mieszkania są niższe średnio od 12% w przypadku kawalerek do nawet 30% w przypadku mieszkań dużych i nowocześnie urządzonych.

Osoby zainteresowane zakupem mieszkania w Warszawie największy wybór ofert znajdą na Mokotowie. W marcu z tej dzielnicy pochodziło aż 15% wszystkich oferowanych mieszkań. Duży - ponad 11-procentowy udział w podaży miały również oferty ze Śródmieścia (11,6%) i Pragi Południe (11,5%).

Najmniejszy odsetek wśród ofert stanowiły mieszkania w peryferyjnych dzielnicach prawej części stolicy - Rembertowie (0,6%), Wesołej (0,9%) i Wawrze (1,3%).

Biorąc pod uwagę liczbę pokoi w najlepszej sytuacji są osoby, które zamierzają kupić mieszkanie 2-pokojowe; takie oferty stanowiły w marcu blisko 2/5 całkowitej podaży. Kawalerek cieszących się niezmiennie dużym zainteresowaniem było niespełna 14%, a dużych lokali z pięcioma lub więcej pokojami - zaledwie 2,3%.

Znikoma była w marcu podaż mieszkań o małym metrażu - nieprzekraczającym 25 m2; wynosiła nieco ponad 2%. Najwięcej trafiło na rynek mieszkań o powierzchni od 41 do 55 m2; stanowiły one ponad 27% wszystkich ofert. Mieszkań dużych - mierzących ponad 85 m2 było już o połowę mniej - 14,2%.

Źródło: Raport z rynku nieruchomości Oferty.net i Open Finance

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych "Bochnacki, Bojanowski, Hipsz"

Radcowie prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK