| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Najdroższe i najtańsze nieruchomości

Najdroższe i najtańsze nieruchomości

Najwyższe ceny mieszkań i domów można znaleźć w Warszawie, jednak najdroższe działki budowlane są w województwie pomorskim – wynika z danych Expandera. Średnia cena 1m2 mieszkania w największych miastach Polski może być niższa nawet o prawie 1/3 od cen warszawskich. Najniższe ceny nieruchomości przypisane są regionom Polski południowo-wschodniej.

Podobny poziom cen w poszczególnych regionach dotyczy działek budowlanych, których wycena jest najwyższa właśnie w regionach nadmorskich. Województwa: pomorskie i zachodniopomorskie, niezwykle ciekawe pod budowę domków letniskowych cechują się najwyższym poziomem cen działek w Polsce. Stąd, jeśli chcemy wypoczywać nad morzem i cieszyć się własnym domkiem – musimy liczyć się z wysoką ceną nabycia gruntu pod jego budowę. Ceny działek budowlanych w istotnej mierze przekładają się na ceny później powstałych budynków mieszkalnych. Dlatego też regiony o najwyższych cenach nieruchomości mieszkalnych są jednocześnie regionami o najdroższych gruntach pod budowę. Potwierdzeniem tego jest informacja o najwyższych cenach 1m2 działki budowlanej właśnie w województwie pomorskim (224PLN) i mazowieckim (217PLN), które, co już wskazywano należą do najdroższych regionów pod względem budowy lub kupna domu.

Jeśli, zamiast domów wolimy mieszkania – najdrożej będzie w dużych miastach. Choć, podobnie jak rynek domów, także rynek mieszkań zróżnicowany jest cenowo, zależnie od tego, czy jest to rynek pierwotny, czy wtórny – różnice te są o wiele mniejsze. Jak wynika z danych Expandera, w największych miastach w Polsce, mieszkanie z rynku wtórnego jest tańsze, niż nowe, ale zaledwie o około 1,1-3,4%. Te niewielkie różnice w kosztach zakupu mieszkań nowych, względem używanych wynikają zapewne z ogólnego deficytu lokali mieszkalnych w naszym kraju. Ponadto pamiętać należy, że znaczną część mieszkań rynku wtórnego stanowią lokale prawie nowe, co najwyżej przez kilka lat eksploatowane przez pierwszego właściciela lub nie użytkowane wcale. W okresie największego boomu mieszkaniowego bardzo popularne były praktyki zakupu nowych mieszkań z zamiarem ich dalszej odsprzedaży po spodziewanym wzroście cen nieruchomości. Stąd też, jeśli wybieramy aglomeracje, mając na uwadze ich rozwinięte rynki pracy, czasami warto poszukać mieszkania poza miastem, gdzie ceny mogą być niższe nawet o około 20-30% od średnich cen w samym mieście. Jeśli uda się nam znaleźć lokalizację z dogodnym dojazdem do pracy, przy niższych cenach mieszkań mamy korzystną alternatywę dla mniej zarabiających. Poza Warszawą, w której 1m2 nowego mieszkania kosztuje średnio 7958PLN, dużo zapłacimy za mieszkania także w Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu, choć różnice w cenach względem cen warszawskich sięgają 15-29%.

Czytaj też: Mniej pieniędzy na zakup mieszkania

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK