| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Fundusze inwestycyjne w grudniu 2008 r.

Fundusze inwestycyjne w grudniu 2008 r.

Ubiegły rok dla funduszy akcji okazał się najgorszym w ich kilkunastoletniej historii. Odrobienie strat przekraczających nierzadko 50%. zajmie im sporo czasu. Tymczasem w najlepsze trwa hossa na rynku obligacji i wiele wskazuje na to, że najbliższe pół roku będzie należeć do inwestujących w nie funduszy.

Wśródwszystkich funduszy otwartych oferowanych przez krajowe towarzystwafunduszy inwestycyjnych, lepiej od funduszy obligacji w ubiegłym rokuwypadły tylko fundusze hedgingowe z rodziny Superfund. Najlepszy z nich– Superfund subfundusz C (strategia agresywna) – osiągnął stopę zwrotuw wysokości 62 proc. Na naszym rynku są to jedyne tego typu fundusze.Inwestują w standaryzowane instrumenty pochodne, oparte m.in. nakursach walut, indeksów giełdowych, stopach procentowych, cenach metaliszlachetnych, towarów, produktów rolnych, itd.). Dzięki temu nie są oneuzależnione wyłącznie od sytuacji panującej na rynkach akcji, boinwestują w różne klasy aktywów. Dodatkowo instrumenty pochodnepozwalają zarabiać (tracić też, oczywiście) zarówno na spadkach, jak ina wzrostach, kluczem do sukcesu jest poprawne obstawienie kierunku, wktórym podąży cena danego aktywa.

Po przeciwnej stronie zestawienia dominują funduszeakcji rynków wschodzących (zwłaszcza europejskich) i inwestujących wakcje firm operujących na rynku nieruchomości. Czarnym koniem jestUniSektor Nieruchomości: Nowa Europa, którego jednostka uczestnictwastraciła na wartości ponad 76%.

Wzestawieniu oceniamy fundusze utworzone na mocy polskiego prawa izarządzane przez licencjonowane przez Komisję Nadzoru Finansowegotowarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI). Oceniamy fundusze w pięciupodstawowych kategoriach (akcji, mieszane, stabilnego wzrostu,obligacji i rynku pieniężnego), w zależności od deklarowanych strategiiinwestycyjnych. Wszystkie dotyczą funduszy inwestujących przedewszystkim w Polsce. W miarę upływu czasu i przybywania nowych funduszy,tych kategorii będzie przybywać.

Rating,czyli orchidee, otrzymują fundusze, które działają od co najmniejtrzech lat (czyli od ostatnich pełnych 36 miesięcy). Jeśli fundusz mawystarczająco długą historię, to punkty ratingowe liczymy za okresy: 3,5 i 7 lat, a następnie obliczamy rating ostateczny, przypisując każdemuz okresów inną wagę.

Pomijamy w ten sposóbsporą część funduszy, które powstały w trakcie trzech ostatnich lat.Wiele z nich to bardzo wartościowe produkty, które być może kiedyś będąliderami tego rankingu. Oceniamy jednak wyniki w długim terminie, toznaczy w okresie co najmniej 3 lat. Żeby całkowicie nie pomijać„młodziaków”, te, które skończyły 12 miesięcy, umieszczamy na końcutabel, posortowane według wysokości rocznych stóp zwrotu, wraz zinformacją o dacie pierwszej wyceny.

Każdy zewspomnianych wyżej okresów 3, 5 i 7 lat oceniamy oddzielnie przezpryzmat trzech parametrów: tego najważniejszego, czyli stopy zwrotuoraz dwóch pozwalających określić relację pomiędzy osiągniętym zyskiema związanym z nim ryzykiem – wskaźnika Sharpe`a i odchyleniastandardowego. Poszczególne parametry punktowaliśmy w skali od 1 do 5 wzależności od pozycji zajmowanej przez fundusz w danej kategorii.

Każdemuz ocenianych parametrów przypisujemy inną wagę – do wyniku końcowegozalicza się 60% oceny za stopę zwrotu oraz 40 proc. oceny za stopieńryzyka (w przypadku funduszy pieniężnych oceniamy wyłącznie stopęzwrotu). W ten sposób otrzymujemy ostateczną punktację, która możeprzybierać wartości w zakresie od 1 do 5. Aby jeszcze uprościć jejodczytanie, przyznajemy funduszom gwiazdki (orchidee), w sposóbnastępujący: najlepsze 15% funduszy otrzymuje cztery, kolejne 25 proc. – trzy, następne 30 proc. – dwie, a najsłabsze 30% – jedną.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Źródło:

Własne
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zentel

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK