| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Fundusze inwestycyjne w grudniu 2008 r.

Fundusze inwestycyjne w grudniu 2008 r.

Ubiegły rok dla funduszy akcji okazał się najgorszym w ich kilkunastoletniej historii. Odrobienie strat przekraczających nierzadko 50%. zajmie im sporo czasu. Tymczasem w najlepsze trwa hossa na rynku obligacji i wiele wskazuje na to, że najbliższe pół roku będzie należeć do inwestujących w nie funduszy.

*90% zmiana WIG + 10% zmiana średniej rentowności 52-tyg. bonów skarbowych

Grudzieńbył także kolejnym bardzo udanym miesiącem dla posiadaczy funduszypolskich obligacji. W ogóle, dla większości z nich cały rok 2008 byłwyjątkowo udany. Kto przed rokiem powierzył pieniądze jednemu z tychfunduszy, dziś może się cieszyć z zysków, które średnio wyniosły ponad8%. Oprocentowanie najlepszych lokat bankowych wówczas oferowanych nie przekraczało 6 proc.

Początekroku nie był jednak zbyt obiecujący i zgodnie z naszymi prognozamisprzed roku, dobra passa funduszy obligacji rozpoczęła się na dobredopiero w połowie roku. To od tamtego czasu – pomimo trudnych momentów– wypracowały one większość swoich rocznych zysków. Wytrwali inwestorzymają więc powody do zadowolenia. A szczególnie mogą cieszyć się ci,którzy wybrali fundusz, który przyniósł dwucyfrową stopę zwrotu, bo itakich nie zabrakło. Rekordzista dał zarobić blisko 21,5%.

Stopy zwrotu funduszy obligacji w roku 2008 – najlepsi i najgorsi

RATING Open Finance

PKO/CS Obligacji Długoterminowych - FIO

21,46%

****

Allianz Obligacji (Allianz FIO)

15,20%

***

SKOK Obligacji (SKOK FIO)

14,95%

-

BPH Obligacji 2 (BPH FIO Parasolowy)

14,86%

***

PKO/CS Papierów Dłużnych Plus (Parasolowy FIO)

11,06%

-

ŚREDNIA

8,06%

Arka Obligacji FIO

4,76%

****

Pioneer Obligacji Plus FIO

4,33%

***

AIG Obligacji Plus (Światowy SFIO)

3,57%

-

Pioneer Obligacji FIO

1,81%

**

SEB 5 Obligacji Skarbowych (SEB FIO)

-2,38%

*

Tak dobre wyniki to efekt (spełniających się)oczekiwań co do poziomu stóp procentowych, regulowanych przez Radę PolitykiPieniężnej.Spadająca inflacja i pogarszające się dane makroekonomiczne przyspieszają bowiem decyzje o obniżkach stóp,a to z kolei dobrze robi funduszom obligacji, bowiem wraz ze stopamispadają rentowności obligacji, to zaś oznacza wzrost cen tych papierów,który były emitowane w czasach wyższych stóp. Obecnie główna stopaprocentowa – po obniżkach w listopadzie i grudniu w sumie o 1 pkt proc.– wynosi obecnie 5 proc., a wedle szacunków sporej części ekonomistów,w przyszłym roku zejdzie do poziomu 3-3,5 proc. Pozwala toprzypuszczać, że hossa na funduszach polskich papierów dłużnych potrwajeszcze dobrych kilka miesięcy.

Ubiegły rok generalnie należał do funduszyobligacji, bowiem także fundusze papierów nominowanych w walutachobcych – głównie dolarze i euro – przyniosły znaczne zyski. Trzebapodkreślić, że mowa wyłącznie o tych produktach, które przyjmują wpłatyw złotych. Ich posiadacze zyskali dzięki osłabieniu naszej waluty,które na przestrzeni całego roku sięgnęło 21,6% wobec dolara i 16,5%wobec euro. W przypadku tych funduszy wydaje się jednak, że najlepszyczas mają już za sobą. Nie ma co liczyć na jakiś znaczący pozytywnywpływ obniżek stóp procentowych w strefie euro czy w USA, bowiem zabardzo nie ma tam co obniżać. Trudno też liczyć na dalsze znacząceosłabienie się naszej waluty, bo należy przecież mieć na uwadze, że odkońca lipca do końca ubiegłego roku dolar podrożał o ponad 46 proc., aeuro ponad 25%. W najbliższym czasie można by raczej oczekiwaćkorekcyjnego ruchu w przeciwnym kierunku.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Źródło:

Własne
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK