| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Czy jednostki nabyte przed 1.12.2001 r podlegają opodatkowaniu

Czy jednostki nabyte przed 1.12.2001 r podlegają opodatkowaniu

Czy dochód z jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych kupionych przed 1 grudnia 2001 r podlega opodatkowaniu?

Zysk z inwestycji zrealizowanej (nabytych jednostek) na rejestrze Uczestnika do 30 listopada 2001 r. nie podlega opodatkowaniu. Regulacja uwzględnia prawa nabyte, co oznacza, że wszystkie nabycia jednostek funduszy dokonane przed wprowadzeniem podatku od zysków kapitałowych. nie będą objęte nowymi przepisami, zyski z tytułu uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym, realizowane w dowolnym momencie w przyszłości, nie będą opodatkowane.

Opodatkowanie dotyczy dochodów z tytułu zbycia jednostek uczestnictwa nabytych za wpłaty dokonane począwszy od dnia 1 grudnia 2001 r.

19-proc. zryczałtowany podatek pobierany będzie przy wypłacie podatnikowi środków pieniężnych z tytułu odkupienia jednostek uczestnictwa. Fundusz dokonuje obliczenia należnego podatku, potrąca obliczony podatek z kwoty przypadającej do wypłaty środków z tytułu odkupienia jednostek uczestnictwa oraz pobrany podatek wpłaca na rzecz urzędu skarbowego właściwego dla siedziby płatnika. To oznacza, że podatnik po pobraniu podatku nie będzie już nic winien fiskusowi.

Podstawa prawna: art. 52a ust. 1 pkt 3 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

reklama

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

inFakt

inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »