| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Spadła wartość funduszy hedgingowych w styczniu

Spadła wartość funduszy hedgingowych w styczniu

Styczeń tego roku przyniósł spadki na giełdach, rynek funduszy hedgingowych również stracił, lecz znacznie mniej.

Jak wynika z raportu firmy Greenwich Alternative Investments, w styczniu 2010 roku wartość benchmarku światowego rynku funduszy hedgingowych - Global Hedge Fund Index spadła o 1 proc. Stopa zwrotu za 12 miesięcy dla tego indeksu była jednak dodatnia i wyniosła 18,2 proc.

Znacznie gorzej wypadły w styczniu inwestycje w akcje na giełdach, na przykład S&P500 stracił 3,6 proc. a indeks największych 23 giełd na świecie MSCI World Equity Index spadł o 4,2 proc. Jednak za okres roku inwestycje na giełdach okazały się bardziej intratne, niż w fundusze hedgingowe, wzrosty tych dwóch indeksów kształtowały się na poziomie 33 proc.

Zdecydowana większość ze strategii funduszy hedgingowych przyniosła w minionym miesiącu niewielkie zyski, jednak straty innych zadecydowały o ujemnym wyniku głównego indeksu.

Czytaj też: Hossa nie zawitała do Polski w styczniu

Najwyższą miesięczną stopę zwrotu (2,5 proc.) uzyskała strategia oparta o inwestycje w walory spółek z problemami (Distressed Securities), a tych w dalszym ciągu nie brakuje. Druga z zyskownych strategii polega na wykorzystywaniu specjalnych sytuacji w przedsiębiorstwach (np. bankructwa, nadzwyczajne zyski lub straty). Mowa o strategii Special Situations, która w ubiegłym miesiącu przyniosła 1,7 proc. zysku. Obie strategie okazały się również dobre w dłuższym okresie czasu, przynosząc w ciągu 12 miesięcy zyski odpowiednio: 25,9 proc. oraz 31,3 proc. Styczeń okazał się pomyślny dla funduszy hedgingowych stosujących arbitraż na obligacjach oraz kontraktach terminowych opiewających na te obligacje – strategia Fixed Income Arbitrage pozwoliła na uzyskanie stopy zwrotu na poziomie 1,3 proc. Niewiele mniej zarobili inwestujący wg strategii Long/Short, gdzie zarządzający zajmują długie i krótkie pozycje na rynku akcji, a sztuka zarabiania polega na odpowiedniej ekspozycji jednej z nich. Tym razem udało się właściwie przewidzieć sytuację w styczniu, bowiem zysk wyniósł 1,2 proc.

Na stracie za miesiąc styczeń były fundusze hedgingowe inwestujące na rynku kontraktów terminowych. Nietrafione prognozy zmian cen aktywów, na które opiewały kontrakty kosztowały fundusze Futures aż 3,1 proc. Styczeń nie był pomyślny dla rynku akcji, stąd fundusze działające wg strategii Growth poniosły stratę 1,5 proc., podobnie jak fundusze opierające się na wartości wewnętrznej firm (strategia Value). Jednak wymienione tu strategie zdały egzamin w pierwszej połowie ubiegłego roku – w efekcie za okres 12 miesięcy stopa zwrotu dla strategii Growth wyniosła 28,3 proc. oraz 23 proc. dla strategii Value.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Goska

Radca prawny, prawnik zarządzający Kancelarii Radców Prawnych Goska&Gortat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK