REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trudno wybrać dobry fundusz nieruchomości

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Największe zyski wśród funduszy inwestujących w spółki budowlane i nieruchomości przyniósł swoim inwestorom w styczniu DWS Sektora Infrastruktury i Informatyki – wynika z analizy Home Broker. W skali roku rekordzista z tej grupy pozwolił posiadaczom jednostek niemal podwoić zainwestowany kapitał.

W grupie funduszy akcji polskich podmioty dedykowane papierom firm z sektora nieruchomości są rodzynkami. DWS Sektora Infrastruktury i Informatyki w styczniu zarobił 3,4%, a Allianz Budownictwo 2012 stracił 0,3%. Przypomnijmy, że uniwersalne fundusze akcji krajowych były średnio w pierwszym miesiącu tego roku symbolicznie nad kreską.

REKLAMA

Sektor budowlany podzielony

Na naszym rynku w styczniu mieliśmy wyraźną polaryzację zachowań walorów przedsiębiorstw z branży budowlanej, które były jednymi z lepszych inwestycji oraz papierów spółek deweloperskich, które wypadły najsłabiej. WIG-Budownictwo podniósł się w minionym miesiącu o blisko 5%, natomiast WIG-Deweloperzy poszedł w dół o ok. 1/10. Przyczyną takiego stanu rzeczy w pierwszym przypadku jest słabsza postawa walorów firm budowlanych w II połowie 2009 r., co w naturalny sposób pomagało w windowaniu kursów w sytuacji, gdy na całym parkiecie panowała, zwłaszcza w początkach roku, bardzo dobra atmosfera. Na kondycji tej grupy przedsiębiorstw ciążą obawy przed zmniejszeniem się marż na podpisywanych w ostatnim czasie kontraktach. Szkodzi również polaryzacja kondycji rynku budowlanego, gdzie projekty infrastrukturalne są realizowane pełną parą, ale budownictwo mieszkaniowe i specjalistyczne wyraźnie kuleje.

WIG-Deweloperzy pod wpływem czynników zewnętrznych

Firmom deweloperskim szkodziła natomiast pokaźna skala ubiegłorocznej zwyżki. W połączeniu z niepewnością wokół spółek związanych z sektorem nieruchomości na świecie skłaniała do realizowania zysków. Na tę niepewność wpływają obawy przed pęknięciem spekulacyjnego bąbla w Chinach, trudności z poprawą sytuacji na dojrzałych rynkach, szczególnie w USA, jak również zagrożenie wynikające z oczekiwanych w przyszłości podwyżek stóp procentowych. Czynniki zewnętrzne mają duży wpływ na zachowanie WIG-Deweloperzy, gdyż wśród najważniejszych spółek tego indeksu są zagraniczne Immoeast i Plaza Center. Najbardziej znacząca w indeksie spółka, GTC, też ma międzynarodowy charakter.

Czytaj też: Niskie notowania funduszy nieruchomości

W dłuższym horyzoncie lepsze uniwersalne

W horyzoncie kilkumiesięcznym fundusze akcji z sektora nieruchomości nie mogą się pochwalić ponadprzeciętnymi wynikami. DWS Sektora Infrastruktury i Informatyki przez ostatnie 6 miesięcy zarobił 4,6% wobec średniej dla uniwersalnych funduszy akcji na poziomie 11,3%. Allianz Budownictwo 2012 zyskał w tym czasie 8,6%. Znacznie większe zyski przyniosły podmioty akcji zagranicznych z branży nieruchomościowej. Średnio przyniosły 11,3% zysku przez ostatnie 6 miesięcy. Rozbieżność wyników była jednak bardzo potężna. Od nieco ponad 4% wzrostu do blisko 26%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyniki funduszy portfelowych z sektora nieruchomości za dane okresy (w %)