| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Jaki zysk przyniosą akcje PGE

Jaki zysk przyniosą akcje PGE

Spośród ofert prywatyzacyjnych przeprowadzanych przez giełdę przypadków większość przegrywała rywalizację z szerokim rynkiem. W dniu debiutu akcje prywatyzowanych spółek przynosiły najczęściej dwucyfrową stopę zwrotu, jednak później WIG radził sobie lepiej. Czy podobnie będzie w przypadku debiutu Polskiej Grupy Energetycznej?

Prognoza

Cena otwarcia 6.11.2009 (PLN)

Stopa zwrotu (proc.)

Cena akcji rok po debiucie

Stopa zwrotu (proc.)

minimalna

23

24

4,3

maksymalna

29,5

28,2

37

60,9

średnia

25,9

12,6

28,2

22,7

Źródło: Gazeta Giełdy Parkiet.

Niemniej zawsze dobrze jest wiedzieć, w którą stronę spoglądają eksperci obecni na rynku od wielu lat. Co ciekawe, żadne biuro maklerskie biorące udział w ankiecie Parkietu, nie prognozuje straty na akcjach PGE ani w bardzo krótkim okresie (debiut), ani w krótkim (do końca 2009 r.), ani średnim (rok od debiutu). Konsensus analityków sugeruje, że na początku listopada 2010 akcje Polskiej Grupy Energetycznej powinny być warte ponad 28 zł, czyli o ok. 23 proc. więcej niż wynosiła cena emisyjna (23 zł) i nawet największy pesymista oczekuje, że po roku papiery będą wyceniane o 1 zł wyżej. Dla realizacji takiego założenia konieczne będzie przede wszystkim utrzymanie się pozytywnych nastrojów na światowych rynkach i właśnie ten czynnik jest największym zagrożeniem. Zainteresowanie dużych inwestorów walorami PGE nie powinno raczej budzić wątpliwości, zwłaszcza gdy spółka wejdzie w skład indeksu WIG20, co automatycznie zmusi zagraniczne fundusze do dołożenia jej do portfela.

Wszystkim inwestorom uczestniczącym w emisji akcji PGE życzymy powodzenia, a tym wraz ze spółką debiutującym na GPW przypominamy, że gdy większość oczekuje tego samego scenariusza, wbrew pozorom zazwyczaj nie dochodzi on do skutku.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sklepy KOMFORT S.A.

Sklepy KOMFORT S.A. to największa w Polsce sieć specjalizująca się w sprzedaży pokryć podłogowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK