| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Duże różnice w kosztach kredytu na zakup akcji PGE

Duże różnice w kosztach kredytu na zakup akcji PGE

Zapowiadane wysokie redukcje zapisów na akcje PGE zachęcają do korzystania z kredytów na ich zakup. Jednak koszty związane z jego zaciągnięciem mogą znacząco obniżyć opłacalność inwestycji.

Podobnie, jak w przypadku kilku wcześniejszych ofert publicznych spółek Skarbu Państwa, tak też przy sprzedaży walorów przez PGE spodziewane są wysokie redukcje zapisów. Gdy sprzedawano walory PKO BP 5 lat temu inwestorzy indywidualni otrzymali jedynie co dziesiąta akcję. W przypadku mniejszych ofert, jak Lotosu, Puław, PGNiG czy Ruchu, redukcje były jeszcze większe.

Inwestorzy indywidualni uzyskają zapewne jedynie niewielka część akcji PGE, na które złożyli zapis. Taka sytuacja oznaczałaby niewielki zysk nawet, jeśli kurs akcji na giełdzie byłby znacząco wyższy od ceny emisyjnej. Załóżmy, że inwestor dysponuje kwotą 10 000 zł. W sytuacji, gdyby cena emisyjna została ustalona na 23 zł, to posiadana kwota wystarczy na zakup 434 akcji. Wartość zapisu wyniosłaby 9 982 zł. Przy założeniu redukcji zapisów rzędu 95% inwestor otrzymałby jednak tylko 21 walorów (434 akcje * 5%), za które zapłaciłby 483 zł plus ewentualna prowizja maklerska. Pozostała część środków zostałaby mu zwrócona. W rezultacie nawet, jeśli kurs akcji znacząco wzrośnie na debiucie np. o 10%, czyli do poziomu 25,3 zł, to inwestor zarobi i tak niewiele. Musiał bowiem zamrozić kwotę 10 000 zł, aby zyskać 48,3 zł minus prowizja i podatek.

Rozwiązaniem tego problemu może być złożenie zapisu na znacznie większą ilość akcji za pożyczone pieniądze. Większość biur maklerskich, które przyjmują zapisy na akcje PGE, przygotowały specjalną ofertę kredytową. Kwota kredytu może stanowić od 4-krotności (w ING Securities) do nawet 10-krotności posiadanych środków. Dzięki temu inwestor posiadający 10 000 zł może złożyć zapis o wartości nawet 110 000 zł (100 tys. zł kredytu + 10 tys. zł środków własnych). W rezultacie mógłby zapisać się na 4 782 akcji. Po redukcji otrzymałby 239 akcji, a więc i tak o prawie połowę mniej niż chciałby kupić, ale dziesięciokrotnie więcej niż dostałby bez kredytu.

Należy jednak pamiętać, że korzyści z uzyskania większej liczy akcji pomniejszają koszty kredytu. W ich skład przede wszystkich wchodzi prowizja i oprocentowanie, które są bardzo zróżnicowane w poszczególnych bankach. Wysokość prowizji z reguły zależy od kwoty kredytu – im wyższa kwota tym niższa prowizja. W przypadku kredytu na 10 tys. zł prowizja wyniesie od 0,35% (w DI BRE, mBanku i Multibanku) do nawet 2,5% (Biuro Maklerskie Banku BPH). W rezultacie prowizja przy kredycie na 10 tys. zł. wyniesie od 35 zł do nawet 250 zł.

Czytaj także

Ekspert:

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Źródło:

Własne

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK