| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Fundusze inwestycyjne znów dały zarobić

Fundusze inwestycyjne znów dały zarobić

Koniec półrocza skłania do przyjrzenia się, jak poradziły sobie w nim fundusze inwestycyjne. Okazuje się, że był to dla nich i dla ich klientów bardzo dobry okres. Widać już więc, że niechęć do korzystania z ich usług, trwająca od kilkunastu miesięcy, nie była uzasadniona.

W przypadku funduszy operujących na rynku polskim tego typu zjawisko wystąpiło w zdecydowanie mniejszej skali. Ale też i skala obniżek oficjalnych stóp procentowych była jak do tej pory niezbyt wielka, przynajmniej w porównaniu do tego, co obserwowaliśmy na świecie.

Pozycja

Nazwa funduszu

6 miesięcy

1

Pioneer Obligacji Dolarowych Plus FIO

40

2

PKO/Credit Suisse ŚFW - SFIO subfundusz Papierów Dłużnych USD

32,9

3

Pioneer Obligacji Dolarowych Plus FIO (USD)

30,7

4

Pioneer FG SFIO subfundusz Pioneer Obligacji Strategicznych

29,1

5

PKO/Credit Suisse ŚFW - SFIO subfundusz Papierów Dłużnych USD

24

6

PKO/Credit Suisse ŚFW - SFIO subfundusz Papierów Dłużnych GBP

19,3

7

PKO/Credit Suisse ŚFW - SFIO subfundusz Papierów Dłużnych EUR

15,9

8

Pioneer Obligacji Dolarowych FIO (USD)

15,5

9

UniFundusze FIO subfundusz UniDolar Obligacje (USD)

12,5

10

BPH Obligacji Europy Wschodzącej (USD) Sub BPH Parasolowy FIO

11,5

W naszym zestawieniu nie uwzględniliśmy funduszy zamkniętych oraz większości funduszy specjalistycznych, na przykład koncentrujących się wyłącznie na wybranych sektorach gospodarki (np. spółkach eksportowych, budowlanych, związanych z energią, surowcami itp), choć niektóre z nich osiągnęły bardzo dobre wyniki.

Z analizy wyników rankingu można wyciągnąć trzy główne wnioski. Fundusze inwestycyjne nie są „z natury” złym instrumentem inwestycyjnym, o czym może świadczyć trwający od kilkunastu miesięcy exodus ich klientów. Jedynie niebyt umiejętne korzystanie z nich, może narazić na spore straty. W zależności od sytuacji rynkowej, atrakcyjne bywają różnego rodzaju fundusze, a dowodem na to jest sytuacja panująca na rynkach finansowych od prawie dwóch lat i być może zaskakujące część obserwatorów rynku wyniki funduszy papierów dłużnych. Od niekorzystnych wahań wartości kapitału zainwestowanego w fundusze można się chronić, stosując odpowiednie strategie inwestycyjne. Systematyczne i przemyślane inwestowanie za pośrednictwem funduszy zawsze jest lepsze niż podążanie za modą, która z pewnością na rynek funduszy wróci.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bird & Bird

Kancelaria doradztwa prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »