| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Fundusze inwestycyjne znów dały zarobić

Fundusze inwestycyjne znów dały zarobić

Koniec półrocza skłania do przyjrzenia się, jak poradziły sobie w nim fundusze inwestycyjne. Okazuje się, że był to dla nich i dla ich klientów bardzo dobry okres. Widać już więc, że niechęć do korzystania z ich usług, trwająca od kilkunastu miesięcy, nie była uzasadniona.

Małe i średnie spółki najszybciej zaczynają odczuwać skutki hamowania gospodarki, ale i jako pierwsze korzystają z ożywienia. To zaś wskazuje, że przed nimi jeszcze spory okres wzrostu kursów. Spośród dziesięciu funduszy inwestujących w akcje polskich firm, które osiągnęły w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku najwyższe stopy zwrotu, aż sześć stanowiły fundusze preferujące tak popularne niegdyś „misie”. Liderzy wypracowali zyski sięgające od 33 do prawie 42 proc.

Drugą grupą funduszy, które osiągnęły jeszcze lepsze wyniki, były fundusze polskie specjalizujące się w inwestowaniu w akcje firm zagranicznych. Pomagały im w tym nie tylko silne wzrosty na niektórych zagranicznych rynkach akcji, ale także korzystne dla nich różnice kursów walutowych, czyli mówiąc wprost, osłabienie złotego.

Niemal równo rok temu dolar kosztował niewiele ponad 2 zł. Wówczas zakup akcji zagranicznych firm za 100 dolarów kosztował nasz fundusz 200 zł. Nawet gdyby te akcje nie zyskały na wartości, sprzedając je dziś i zamieniając 100 dolarów na naszą walutę, fundusz uzyskałby około 310 zł., czyli zysk z samej różnicy kursu walutowego wyniósłby ponad 50 proc. To oczywiście przykład uproszczony, bo budowanie portfela akcji jest procesem długotrwałym i przebiegało z pewnością przy różnych poziomach kursu dolara do złotego (a pamiętać też trzeba, że akcje fundusze kupowały nie tylko za dolary, ale i za inne waluty), ale takie walutowe „wspomaganie” przyczyniło się w bardzo istotny sposób do osiągnięcia bardzo dobrych wyników przez fundusze. Zyski najlepszych z nich przekraczały 56-57 proc. w skali pół roku.

Pozycja

Nazwa funduszu

6 miesięcy

1

Millennium SFIO Funduszy Zagranicznych Subfundusz BRIC (USD)

57,6

2

Allianz Globalny SFIO Subfundusz Allianz BRIC (EUR)

56,2

3

QUERCUS Parasolowy SFIO - Subfundusz QUERCUS Bałkany i Turcja

46,3

4

PKO/CS Rynków WschodzącychSFIO

43,9

5

AIG SFIO Parasol Światowy AIG Subfundusz Akcji Chińskich i Azjatyckich

43,9

6

ING FIO Rosja EUR (EUR)

43,3

7

AIG SFIO Parasol Światowy AIG Subfundusz Akcji Rynków Wschodzących (USD)

43,1

8

ING Chiny  Indie USD FIO (USD)

42,9

9

Arka Rozwoju Nowej Europy FIO

42,5

10

Arka Akcji Środkowej i Wschodniej Europy

41,9

Patrząc na skład pierwszej dziesiątki funduszy, które osiągnęły największe zyski, nietrudno zauważyć, że dominują w ich gronie te, które postawiły na akcje firm tzw. rynków wschodzących i najszybciej rozwijających się. Dwaj liderzy inwestowali głównie w firmy pochodzące z Brazylii, Rosji, Indii i Chin (BRIC), czyli krajów o dynamicznie rosnących gospodarkach (Chiny, Indie) lub których firmy najbardziej korzystają na surowcowej hossie (Rosja). W gronie najlepszych znalazły się też, choć w mniejszości, fundusze specjalizujące się w papierach firm Środkowej i Wschodniej Europy oraz Turcji.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Portal Procesowy

Wydawcą portalu jest kancelaria Wardyński i Wspólnicy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK