| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Najlepsze fundusze krajowych akcji

Najlepsze fundusze krajowych akcji

W czerwcu ponad 4/5 działających na naszym rynku funduszy inwestycyjnych przyniosło zyski. Najwięcej zarobiły, przeszło 3%, podmioty akcji krajowych. Najsłabiej wypadły te, które lokują na zagranicznych giełdach.

W grupie funduszy małych i średnich spółek w czerwcu najlepsze były te podmioty, które zostały też liderami I półrocza. Jednak nie wszystkich grupach funduszy było tak samo. Miniony miesiąc okazał się bardzo słaby dla Allianz Budownictwo 2012, lidera półrocza w kategorii funduszy akcji polskich. Bardzo wyraźnie zamiana pozycji była widoczna w grupie funduszy akcyjnych zagranicznych, gdzie w najgorszej piątce czerwca były aż 4 podmioty, które znalazły się w górnej połowie stawki w klasyfikacji półrocznej.

W grupie funduszy mieszanych krajowych mieliśmy natomiast do czynienia z tym, że najsłabsze podmioty czerwca były jednocześnie autsajderami całego półrocza. Co ciekawe, dwa z trzech takich funduszy, realizowały strategię aktywnej alokacji. To potwierdza, że pokaźne wahania rynku sprawiają kłopot zarządzającym przy doborze najbardziej odpowiedniej alokacji.

Dwa z trzech najlepszych w czerwcu były też wśród najmocniejszych w I półroczu. Podobnie było w funduszach dłużnych krajowych oraz pieniężnych i gotówkowych, gdzie najlepiej w czerwcu wypadły te, które dobrze radziły sobie przez całe półrocze, a najsłabiej tegoroczni przegrani.

Potwierdzeniem wyzwań dla zarządzających, jakie niesie ze sobą szybko zmieniająca się w tym roku koniunktura giełdowa i znaczne rozwarstwienie zachowania poszczególnych firm, są różnice w stopach zwrotu w tym roku. Praktycznie w każdej kategorii mamy do czynienia ze skrajnie odmiennymi wynikami. Wśród podmiotów lokujących w małe i średnie spółki można było zarobić ponad 40%, ale i stracić symbolicznie. W grupie funduszy akcji polskich zmiany rozciągały się od 2,9% na plusie do ponad 40% zysku. Podmioty akcyjne zagraniczne dały zarobić nawet blisko 58%, ale można też było trafić w taki, który przyniósł 2,4% straty.

Tak pokaźne różnice występowały nawet w grupach mniej agresywnych. Wśród dłużnych zagranicznych mieliśmy zyski o 0,1% do 40%, wśród mieszanych krajowych wyniki rozciągały się od ponad 6% straty do przeszło 21% zysku, w mieszanych zagranicznych – od 0,4% straty do ponad 26% zysku, a dłużnych krajowych od 4% straty do ponad 10% zysku, a w stabilnych krajowych od 0,3% do blisko 19% zysku. Stracić można było nawet w funduszach pieniężnych i gotówkowych.

Takie rozwarstwienie wyników dla klientów stwarza dodatkowe ryzyko. Borykają się nie tylko z ryzykiem rynkowym (czy notowania instrumentów spadną, czy wzrosną), ale też i zarządzającego (czy będzie w stanie zarobić na zwyżce). Receptą jest rozkładanie lokowanych środków na kilka różnych funduszy.

Trudno natomiast wyciągać wnioski z tego półrocznego okresu dotyczące jakości zarządzania poszczególnymi funduszami. W większości przypadków było tak, że najlepiej radziły sobie te podmioty, które w 2008 r. najbardziej traciły. Nie wiadomo więc, jak liderzy będą sobie radzić w II połowie roku, która zapowiada się nie mniej interesująco od 6 pierwszych miesięcy tego roku. Inwestorzy nie będą już mogli żyć nadziejami na poprawę sytuacji gospodarczej, jak to było w II kwartale, ale będą musieli zmierzyć się z twardą rzeczywistością. To zderzenie może okazać się katastrofą dla posiadaczy bardziej ryzykownych aktywów. Przezwyciężanie kryzysu, jak na razie, przychodzi z dużym trudem.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Wachowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »