| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Promocje w funduszach – czy to się opłaca?

Promocje w funduszach – czy to się opłaca?

Fundusze inwestycyjne tracą klientów. Żeby ich zatrzymać i ewentualnie przyciągnąć nowych, TFI w ramach promocji obniżają pobierane prowizje. Te obniżki w większości przypadków, choć niewątpliwie korzystne, mają jednak stosunkowo niewielkie znaczenie.

Na skutek fatalnych wyników inwestycyjnych od półtora roku fundusze tylko tracą klientów. W konsekwencji zgromadzone przez nie aktywa skurczyły się w tym czasie o blisko 50 proc., czyli o ok. 70 mld zł. Z tej kwoty ok. 32 mld zł to zasługa przewagi umorzeń nad nabyciami jednostek uczestnictwa, a pozostała część to efekt poniesionych przez nie strat. Im mniejsze aktywa funduszy, tym mniejsze dochody zarządzających nimi towarzystw funduszy inwestycyjnych (TFI). Co zrozumiałe, zależy im na odwróceniu tej tendencji. W tej branży głównym wabikiem na klienta są oczywiście wyniki inwestycyjne. Z tym ostatnio jest jednak krucho. Jeśli przyjrzymy się wynikom funduszy za ostatni rok, dwa i trzy lata, to przekonamy się, że w większości kategorii fundusze przynoszą straty rzędu kilkunastu i kilkudziesięciu procent.

W takiej sytuacji praktycznie jedynym sposobem pozostało promocyjne obniżanie prowizji, ewentualnie opłat pobieranych przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI) w ramach wynagrodzenia za zarządzanie.

organizator promocji

promocja

termin

Investors TFI

Inwestorzy, którzy w latach 2005-2008 nabyli w emisjach certyfikaty funduszy zarządzanych przez TFI, zwolnieni są z opłaty manipulacyjnej (dystrybucyjnej) przy zakupie certyfikatów inwestycyjnych nowych emisji

do 30 czerwca

Deutsche Bank PBC

Użytkownicy platformy online db easyNET są zwolnieni z prowizji przy zakupie oraz konwersji/zamianie jednostek uczestnictwa funduszy zarządzanych przez następujące TFI: AIG, DWS Polska, Skarbiec, Superfund, Union Investment, Legg Mason i Allianz

do 30 czerwca

SKOK TFI

Wszystkie fundusze zwolnione z prowizji przy zakupie jednostek uczestnictwa

do 30 czerwca

TFI Allianz

Klienci obsługiwani przez agentów Allianz mogą nabywać bez opłat manipulacyjnych subfundusze

w ramach parasola Allianz FIO

do 30 czerwca

BZ WBK AIB TFI

Prowizje od zleceń składanych za pośrednictwem systemy Arka Online obniżone o 50 proc.

bezterminowo

PKO TFI

Obniżenie opłat manipulacyjnych przy nabyciu jednostek typu A i C we wszystkich funduszach, dla klientów PKO BP, którzy posiadają lub otworzą rejestry w funduszach.
Klienci PKO BP otrzymają obniżki na poziomie:
do kwoty 99 999,99 zł – 50 proc.;
od 100 000 zł do 299 999,99 zł – 75 proc.;
od 300 000 zł – 100 proc.

do 15 lipca

Źródło: Analizy Online

W tabeli umieściliśmy te promocje, które zostały ogłoszone w bieżącym roku i obowiązują w dniu publikacji niniejszego raportu. Zdarza się, że promocje mają charakter ciągły. Tak jest m.in. w przypadku SKOK TFI, które co kwartał ją przedłuża. Także Union Investment TFI i Idea TFI już od kilku lat w ramach niekończących się promocji nie pobierają opłat dystrybucyjnych przy transakcjach dokonywanych za pośrednictwem ich własnych internetowych serwisów transakcyjnych lub po prostu w ich siedzibach. Na podobne korzyści mogą też np. liczyć klienci Millennium TFI, którzy nabywają fundusze za pośrednictwem internetowego serwisu transakcyjnego Banku Millennium.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK