| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Czy nowy rynek obligacji na GPW podzieli los New Connect

Czy nowy rynek obligacji na GPW podzieli los New Connect

W lutym Giełda Papierów Wartościowych zapowiedziała uruchomienie rynku papierów dłużnych. Miałaby to być pierwsza w Polsce i naszym regionie inicjatywa tego typu. Pierwszym krokiem do powstania nowego rynku obligacji było powołanie Komitetu ds. Rozwoju Rynku Obligacji.

Do walki o 5 mln zł zainwestowanych w obligacje Reportera jako pierwszy stanął Skarbiec TFI, kierowany przez Bogusława Grabowskiego, byłego członka Rady Polityki Pieniężnej, który złożył w sądzie wniosek o upadłość spółki Reporter. (źródło: Puls Biznesu 12.05.2009r.).

Inwestycja w obligacje spółki Reporter jest już drugą w ostatnich miesiącach wpadką TFI. Poprzednia dotyczyła byłego już funduszu SEB2 z SEB TFI (obecnie należy już do Opera TFI). SEB2 zasłynął tym, że wartość jednostek bezpiecznego z pozoru funduszu obligacji i bonów skarbowych spadła w pewnym okresie nawet 30%. Wszystko za sprawą zaangażowania się funduszu w obligacje na rynku rosyjskim, co przyniosło duże straty. Na szczęście były one ograniczone do jednego funduszu. Na wniosek skarg klientów sprawą zainteresowała się Komisja Nadzoru Finansowego i nakazała zmianę klasyfikacji funduszu z obligacyjnego na zagraniczny.

Odzieżowo-jubilerska Vistula Group po ubiegłorocznym zakupie firmy W. Kruk tonie pod naporem kredytów o wartości blisko 250 mln zł, które trudno jej spłacać i wciąż negocjuje z tego powodu z bankami. Tymczasem zamiast zysków firma notuje straty. Mówi się nawet o kwocie 150 mln zł strat za rok ubiegły. Również I kwartał 2009 r. spółka zakończyła na minusie.

Monnari Trade jest na krawędzi upadłości. Stratę 13 mln zł w I kwartale 2009 r. zanotował Redan. Podobnie LPP, który w tym samym okresie miał 7,8 mln strat. Pytanie, kto następny ogłosi upadłość lub zostanie przejęty byleby pozostać na rynku. Nie bez przyczyny takie problemy spotykają branżę odzieżową. W dobie kryzysu konsumenci w pierwszej kolejności ograniczają wydatki m.in. na odzież. Branża cierpi również na skutek mocnego kursu USD i EUR. Wiele firm sprowadza towar z Dalekiego Wschodu płacąc w USD, a czynsze w galeriach handlowych płaci w EUR. Zyski kurczą się, więc z miesiąca na miesiąc cały biznes staje się coraz bardziej ryzykowny. Wystarczy przytoczyć wyniki firmy Reporter. Z 200 mln zł przychodów firma osiągnęła w ubiegłym roku zaledwie 5 mln zł netto. W szczytowym okresie działalności Reporter miał ok. 250 salonów sprzedaży, z czego ok. 25% stanowiły salony w 9 państwach poza Polską.

Kryzys dociera do większości branż. Ważne, aby twórcy nowo tworzonego rynku o tym pamiętali i przygotowali stosowne regulacje chroniące interesy inwestorów na nim działających. Same chęci i entuzjazm nie wystarczą. Pokazuje to przykład rynku giełdowego New Connect, który miał być wielkim przełomem, a tymczasem zdaniem wielu znawców tematu jest porażką. I choć nieliczni uczestnicy rynku próbują zaklinać rzeczywistość, to realia nijak się mają do założeń, jakie towarzyszyły powstawaniu New Connect blisko 2 lata temu.

W Stanach Zjednoczonych od lat istnieje określenie „obligacje śmieciowe”, czyli papiery podwyższonego ryzyka, które mogą przynieść wysokie zyski, ale równie dobrze mogą inwestorów pozbawić pieniędzy. Oby nazwa „obligacje śmieciowe” nie zadomowiła się również w Polsce przy okazji uruchomienia nowego rynku.

Polecamy artykuły

Autor:

FinanseOsobiste.pl

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK