| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Debiut Facebooka na giełdzie

Debiut Facebooka na giełdzie

Debiut Facebooka na giełdzie. Facebook Inc. Zadebiutował na nowojorskiej giełdzie w miniony piątek. Z jakim efektem? Dla drobnych inwestorów mizernym.

W piątkowe popołudnie Polacy mieli okazję obserwować debiut Facebooka (symbol notowań FB) na parkiecie NASDAQ w Nowym Jorku. Sesję otworzył Mark Zuckreberg uderzający w giełdowy dzwon. Zdalnie z Kalifornii.

Facebook wystartował na poziomie 38 dolarów za akcję i przekroczył cenę 42 dolarów. Wzrost na takim poziomie był krótkotrwały. Na zamknięciu o godzinie 16:00 czasu nowojorskiego debiut zakończył się wzrostem wartości akcji jedynie o 23 centy do ceny 38,23 dolarów. Biorąc pod uwagę, że to wzrost o 0,61 proc., komentatorzy nie zaliczyli debiutu to udanego. Analitycy przewidywali, że na akcjach Facebooka będzie można tego dnia zarobić o wiele więcej, a na pewno w skali dwucyfrowej – 10-30 proc. Najwięksi optymiści zapowiadali skok wzwyż aż o 50 proc.

Polecamy: ABC inwestowania

Facebook nie dał zarobić drobnym inwestorom, ale dla posiadaczy akcji pochodzących z obrotu pozagiełdowego był okazją do zbicia fortuny. Spółka sprzedała w sumie 421,2 miliony akcji co pozwoliło jej zarobić 16 mld dolarów i uzyskać wartość rynkową na poziomie 104,2 mld dolarów.

Debiut Facebooka (16 mld USD) to drugie, zaraz po wejściu Visa Inc. (17,9 mld USD), największe wejście na giełdę w historii USA. Facebook Inc. Wyprzedził swoim wynikiem debiut GM (15,8 mld USD w listopadzie 2010r.)

Polecamy: Inwestycja w nieruchomość w czasach kryzysu

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Sierakowski

Radca prawny, licencjonowany doradca restrukturyzacyjny. Wiceprezes Zarządu Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja S.A. Partner kancelarii Zimmerman i Wspólnicy sp.k. Specjalizuje się w restrukturyzacji zadłużenia zagrożonych podmiotów gospodarczych, ochronie praw wierzycieli, w tym egzekucji przez zarząd przymusowy, a także w prawie procesowym cywilnym i gospodarczym, prawie upadłościowym, postępowaniu administracyjnym, jak również w prawie obrotu nieruchomościami. Współautor komentarza praktycznego do Prawa restrukturyzacyjnego. Autor i współautor kilkudziesięciu publikacji z dziedziny prawa restrukturyzacyjnego, upadłościowego i egzekucyjnego. Publikuje m.in. w Monitorze Prawa Bankowego, a także jest ekspertem Dziennika Gazety Prawnej, Rzeczpospolitej oraz TVN Biznes i Świat. Prelegent na konferencjach i szkoleniach z zakresu postępowania upadłościowego, restrukturyzacyjnego i egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK