REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziś debiut Facebooka na giełdzie - komentarz dzienny

Facebook
Facebook

REKLAMA

REKLAMA

Dziś debiut Facebooka na giełdzie. Czy inwestorom uda się zarobić na emisji akcji amerykańskiego giganta społecznościowego?

Debiut Faceboka

REKLAMA

Wart przeszło 100 mld USD debiut Facebooka na giełdzie, któremu towarzyszy 3. największa w historii oferta sprzedaży akcji (16 mld USD), w innych warunkach rozgrzewałby umysły inwestorów na całym świecie. Przypada jednak na kolejną odsłonę kryzysu zadłużeniowego na Starym Kontynencie i to ten czynnik determinuje zachowania inwestorów. Niemniej jednak Facebook stanie się pod względem kapitalizacji rynkowej większą spółką niż na przykład legendarne Ford, czy Disney.

REKLAMA

Dziś widać uspokojenie sytuacji, choć nie na wszystkich rynkach. O ile euro, czy surowce już nie tracą, lepiej mają się obligacje państw peryferyjnych Eurolandu, to na giełdach presja jest wciąż obecna. Kilka rynków dotarło jednak do bardzo silnych średnioterminowych wsparć, których przełamanie otwierałoby drogę do dalszej silnej przeceny, czy wręcz pozwalałoby mówić o kolejnym mini-krachu. Wśród nich jest giełda rosyjska, polska, a także kurs EUR/USD. Wszystkie te rynki znalazły się przy ubiegłorocznych dołkach.

Polecamy: Agencje ratingowe wpływają na nastroje inwestorów

Dotarcie do tak silnych barier pozwala liczyć na osłabienie presji podażowej, a jednocześnie może zachęcić krótkoterminowych graczy do próby podkupienia dołka. To powinno sprzyjać odbiciu od tych poziomów. Takie odbicie byłoby najlepszą wskazówką dotyczącą tego, czy na giełdy, a szerzej rynki ryzykownych aktywów powróciła bessa. Słabość odreagowania właśnie na taki wariant by wskazywała.

Dziś poznamy kolejne dane z polskiej gospodarki. Analitycy zapowiadają, że płace w kwietniu wzrosły w tempie inflacji (ok. 4%), a zatrudnienie w skali takiej, jak w marcu (0,5% w ujęciu rocznym).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dobre dane gospodarcze z USA, czy sygnały o gotowości do poluzowania polityki monetarnej w tym kraju nie są w stanie zneutralizować strachu przed konsekwencjami wyjścia Grecji ze strefy euro. Kwietniowa aktywność na rynku budowlanym w USA pozwala myśleć o dalszej stabilizacji sytuacji w tej części gospodarki.

Rynki nieruchomości

REKLAMA

Majowy odczyt indeksu HPSI, opracowywanego przez Knight Frank i Markit, wykazał utrzymywanie się presji cenowej na brytyjskim rynku mieszkaniowym. Indeks podniósł się co prawda z 45,4 pkt do 46,3 pkt, ale dopiero poziom 50 pkt oznacza stabilizację cen. Majowy wynik jest jednocześnie drugim najlepszym w ostatnich 22 miesiącach. Nie zmieniły się natomiast oczekiwania dotyczące przyszłej wartości nieruchomości. Pozostały wyraźnie optymistyczne, na co wskazuje odczyt wskaźnika na poziomie 54 pkt. Indeksy są oparte na badaniu 1500 gospodarstw domowych i traktowane jako wskaźnik wyprzedzający dla rynku.

W kwietniu ceny spadały w 46 z 70 monitorowanych przez władze chińskich miast. Miesiąc wcześniej wystąpił w 37 miastach. Największy regres, sięgający 12,3% w skali roku, miał miejsce w położonym na Wschodzie Wenzhou. W Pekinie zniżka wyniosła 1%, a w Szanghaju 1,3%.

Liczba wniosków o przejęcia domów od niesolidnych dłużników w USA spadła w kwietniu do najniższego poziomu od 5 lat (188,8 tys.).

Zespół analiz
Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA