| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Agencje ratingowe wpływają na nastroje inwestorów

Agencje ratingowe wpływają na nastroje inwestorów

Agencja ratingowa Standard&Poor's zajmie się dzisiaj oceną Hiszpanii. Podtrzymanie negatywnych wskaźników może wpędzić kraj w kryzys. Jak zareagują inwestorzy?

Mamy szansę dostać dziś ostateczne potwierdzenie, jak istotne dla inwestorów na świecie są sprawy związane z Hiszpanią. Obniżka ratingu tego kraju przez Standard&Poor's, druga w tym roku, i utrzymanie negatywnej perspektywy dla kolejnych ocen wiarygodności kredytowej tego kraju, wywołała na początku piątkowych notowań sporo niepokoju na rynkach finansowych. Jednak emocje zostały szybko opanowane. To dobrze wróży na resztę dnia. Pokazuje, że inwestorzy już w bardzo dużym stopniu zdyskontowali obecne problemy, a jednocześnie traktują opinie agencji ratingowych w kategoriach historycznych, a nie prognostycznych.

Na nastroje nie wpływa też dobrze kwietniowy odczyt indeksu nastrojów niemieckich konsumentów Gfk, który spadł z 5,9 pkt do 5,6 pkt i osiągnął najniższy poziom od stycznia. Trudno tu jednak jeszcze mówić o trwałej zmianie tendencji, więc znaczenie tego czynnika powinno być krótkotrwałe. Dużo poważniej wygląda wzrost stopy bezrobocia w Hiszpanii w I kwartale do 24,4% z 22,9 %. To jednak też nie jest żadnym zaskoczeniem. Widać przy tym, że inwestorzy największą uwagę zwracają teraz na wyniki spółek za I kwartał, a te zarówno w USA, jak Europie mają pozytywny wydźwięk.

Polecamy: Ustawa deweloperska 2012 - nowe prawa kupujących

Widać w tych uwarunkowaniach coraz wyraźniej, że inwestorzy zakładają, że nawet słaby wzrost gospodarczy wystarcza, by przedsiębiorstwa się rozwijały, co zaś warunkuje korzystne otoczenie dla giełd. Równocześnie jednak, gdy nie ma boomu gospodarczego, zrozumiała jest polaryzacja kondycji poszczególnych firm i branż, co skutkuje polaryzacją ich zachowań - akcje słabych spółek są mocno przeceniane, a dobrych firm ponadprzeciętnie windowane.

Brak większej reakcji inwestorów na obniżkę ratingu Hiszpanii jest dobrym znakiem dla koniunktury na rynkach ryzykownych aktywów. W marcu skłonność do kupna domów przez Amerykanów była najwyższa od blisko 2 lat.

Rynki nieruchomości

Przy 198,4 mln zł przychodów Gant, jeden z większych notowanych na GPW deweloperów, zarobił na czysto w I kwartale 11,8 mln zł. Na poziomie operacyjnym miał ponad 15 mln zł zysku, a zysk brutto ze sprzedaży wyniósł niecałe 7,8 mln zł. Różnice w zysku brutto ze sprzedaży i zysku operacyjnym tłumaczy aktualizacja wartości nieruchomości, która choć znacznie mniejsza niż rok wcześniej (wyniosła wtedy ponad 38 mln zł), i tak ma istotny wpływ na wyniki. W I kwartale rewaluacja wyniosła ponad 18 mln zł.

Polecamy: Ustawa deweloperska przyspieszyła inwestycje

Więcej niż się spodziewano podpisano w marcu umów kupna domów w Stanach Zjednoczonych. Po wzroście o 0,4% w lutym, w minionym miesiącu poprawa wyniosła 4,1%. Aktywność kupujących była najwyższa od blisko 2 lat. W skali roku skala zwyżki sięgała w marcu blisko 11% wobec prawie 15% w lutym. To pozwala wierzyć, że po słabszym początku roku w kolejnych miesiącach sprzedaż domów w USA poprawi się.

Home Broker

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Edyta Bielak-Jomaa

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie uzyskała stopień doktora nauk prawnych i została zatrudniona w Katedrze Prawa Pracy WPiA UŁ na stanowisku adiunkta; do czasu powołania na stanowisko Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, pełniła funkcję Kierownika Podyplomowych Studiów Ochrony Danych Osobowych WPiA UŁ oraz Kierownika Centrum Ochrony Danych Osobowych i Zarządzania Informacją. Była wykładowcą z zakresu ochrony danych osobowych, prawa pracy i zagranicznych migracji zarobkowych. Pełniła funkcję opiekuna naukowego Międzywydziałowego Koła Studenckiego Praw Osób Niepełnosprawnych, prowadziła szkolenia w ramach działalności Międzynarodowej Fundacji Kobiet oraz cykl szkoleń organizowanych dla pracowników i pracodawców regionu „Różni, ale równi” dotyczących równego traktowania oraz zakazu dyskryminacji na rynku pracy. Jest autorką ponad 30 opracowań z zakresu prawa pracy, problematyki rynku pracy, oraz ochrony danych osobowych. Jej zainteresowania naukowe obejmują przede wszystkim problematykę ochrony dóbr osobistych pracowników i ochronę danych osobowych w zatrudnieniu. Jako pierwsza rozpoczęła badania nad ochroną danych osobowych bezrobotnych i poszukujących pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK