| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Perspektywy chińskiej gospodarki w 2012 roku

Perspektywy chińskiej gospodarki w 2012 roku

W roku 2011 chińska gospodarka zanotowała dynamiczny rozwój. Wzrost PKB w 2011 r. wyniósł 9,2%, według wstępnych szacunków, co plasuje Państwo Środka na drugim miejscu wśród światowych potęg gospodarczych. Najbardziej chińskiej gospodarce służą przemysł, odpowiedzialny za 47% PKB i usługi, generujące 43% PKB.

Szybki rozwój gospodarczy był przyczyną wzrostu inflacji w połowie ubiegłego roku, która sięgnęła 6,5%. Średnia dla całego ubiegłego roku wyniosła 5,4%. Chińczycy coraz lepiej się odżywiają, w związku z tym ceny towarów spożywczych wzrosły o 11,8%. Zdecydowane działania Banku Ludowego Chin w zakresie polityki monetarnej przyczyniły się do spadku tempa wzrostu cen i w lutym 2012 roku inflacja wyniosła 3,2%.

Produkcja przemysłowa wzrosła w ubiegłym roku o 12,8%, a sprzedaż detaliczna – o 17,1%. Z kolei w styczniu br. produkcja przemysłowa była o 11,4% wyższa niż rok wcześniej, a sprzedaż detaliczna wzrosła o 14,7%. W lutym poprawiły się indeksy PMI, odzwierciedlające koniunkturę w sektorze przemysłowym i usługowym. Jednak wartość tego pierwszego w dalszym ciągu znajduje się poniżej 50 pkt., co sygnalizuje niewielką recesję w przemyśle. Sytuacja w ostatnim mimo wszystko czasie uległa poprawie.

W celu wsparcia gospodarki Bank Centralny Chin zasygnalizował możliwość poluzowania polityki monetarnej poprzez obniżkę wymaganej od banków stopy rezerwy obowiązkowej. Ta była w ostatnich dwóch latach podwyższana pięć razy.

Dynamiczny rozwój gospodarczy zapewnia od lat Chińczykom pracę. Stopa bezrobocia w 2011 roku kształtowała się na poziomie 4,15%.

Państwo Środka może stanowić też wzór dla krajów Zachodu w zakresie prowadzenia finansów publicznych, bowiem dług publiczny stanowi tutaj tylko 16,3% PKB. Przychody budżetu państwa wyniosły w ubiegłym roku 10,4 mld juanów i były o 24,8% wyższe niż rok wcześniej. Z tej kwoty 84,6% stanowiły przychody z podatków.

Przeczytaj również: Polityka pieniężna Fed, EBC i Ludowego Banku Chin

Dzięki wysokiej konkurencyjności cenowej oraz coraz lepszej jakości towarów, Chiny od lat odnotowują dużą nadwyżkę eksportu w handlu zagranicznym. W 2011 roku wartość eksportu wyniosła 1,99 bln USD, co oznacza wzrost o 20% wobec 2010 roku. Import stanowił natomiast 1,74 bln USD i był wyższy o 25%.

Najważniejszym odbiorcą chińskich towarów jest Unia Europejska, a następne są Stany Zjednoczone. W ubiegłym roku odnotowano wzrost eksportu w tych kierunkach o ok. 14,5%. Dobra passa chińskiego handlu zagranicznego trwa również w tym roku – w styczniu wartość eksportu wyniosła 149,9 mld USD, a importu – 122,7 mld USD.

Wysoka nadwyżka w handlu zagranicznym pozwoliła na zgromadzenie gigantycznych rezerw walutowych, które w 2011 roku sięgnęły 3,2 bln USD; jest to o 11,7% więcej niż rok wcześniej. 2/3 rezerw jest ulokowanych w aktywach dolarowych. Chiny dążą do dywersyfikacji rezerw, m.in. poprzez zakup złota. Obecnie udział złota w rezerwach wynosi 1,7%.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Czopik

Rajdowy Mistrz Polski, właściciel Szkoły Bezpiecznej Jazdy SBJ

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK