REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rynek finansowy a kurczenie się gospodarki

Reakcja rynków finansowych na pożyczkę ECB była krótkotrwała.
Reakcja rynków finansowych na pożyczkę ECB była krótkotrwała.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

800 banków ze strefy euro pożyczyło od Europejskiego Banku Centralnego na trzy lata 529,5 mld euro – wspomniana transakcja repo będzie miała istotny wpływ na rynki finansowe. Oprocentowanie pożyczki wynosi zaledwie 1 proc., ale nie zrobiło to wrażenia na rynkach finansowych.

Sytuacja światowej gospodarki

Oprocentowanie długu wynosi zaledwie 1 proc. Nie wywołało to jednak burzy na rynkach finansowych, które zareagowały tylko krótkotrwałą i niewielką zmiennością. Pierwszy taki przetarg odbył się w grudniu i wówczas banki pożyczyły 489,2 mld EUR. Drukowanie pieniądza również w Europie idzie więc w najlepsze.

REKLAMA

Gorzej z gospodarką, która wg prognoz Komisji Europejskiej skurczy się w tym roku o 0,3 proc. Indeks PMI koniunktury w przemyśle, widzianej oczami menedżerów logistyki, wynosi 49 pkt., zatem znajduje się w obszarze, oznaczającym recesję. Podaż pieniądza wzrosła o 2,5 proc. w ciągu roku, a inflacja wynosi 2,6 proc.

Przeczytaj także: Czy sytuacja na giełdzie sprzyja rynkom?

Niepokoi wysokie bezrobocie, szczególnie w niektórych krajach, jak np. w Hiszpanii, gdzie bez pracy pozostaje 23,3 proc. siły roboczej. W styczniu w strefie euro średnia stopa bezrobocia wzrosła do 10,7 proc., wobec 10,4 proc. w grudniu ur.

REKLAMA

Gdyby nie Niemcy, to dane z Eurolandy byłyby jeszcze gorsze. Nasi zachodni sąsiedzi mogą poszczycić się niską stopą bezrobocia na poziomie 5,8 proc. Piąty już raz z kolei wzrósł indeks zaufania konsumentów w Niemczech, publikowany przez instytut Gfk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Stanach Zjednoczonych na razie nie mówi się o dodruku pieniądza, lecz nic nie jest definitywnie wykluczone, więc tą sprawę podczas wystąpienia na początku marca Bernanke dyplomatycznie przemilczał. Gospodarka amerykańska trochę odreagowała, lecz nie wystarczająco, aby powrócić do świetności – w ostatnim kwartale PKB wzrósł o 1,6 proc. licząc rok do roku. Stopa bezrobocia, chociaż niższa niż w Eurolandzie, nie budzi satysfakcji. Spadł indeks menedżerów logistyki ISM, będący miarą oceny koniunktury w amerykańskim przemyśle.

Niektóre wskaźniki jednak poprawiają się, jak np. indeks zaufania konsumentów, obliczany przez organizację Conference Bard, który wzrósł w lutym o około 10 pkt., czy PMI Chicago, opisujący koniunkturę w rejonie Chicago. Lecz są to miary nastrojów, a te bywają zmienne. Bernanke chciałby utrzymać niskie stopy procentowe do końca 2014 roku, a to skutkuje wzrostem ryzyka inflacji. Jego działalność jest jednak mocno krytykowana.

Sytuacja polskiej gospodarki

REKLAMA

Indeks PMI, odzwierciedlający sytuację w polskim przemyśle, spadł znacząco w lutym i obecnie znajduje się na granicy między recesją a wzrostem. To oznacza, że menedżerowie logistyki zaczynają widzieć sytuację gospodarki w coraz ciemniejszych kolorach. GUS potwierdził, że PKB w IV kwartale ubiegłego roku wzrósł o 4,3 proc., licząc rok do roku. Głównym czynnikiem wzrostu był popyt wewnętrzny, na który znaczący wpływ miały zakupy świąteczne.

Sejm uchwalił ustawę o podatku od niektórych kopalin, nakładającą nowy podatek od wydobycia miedzi i srebra. Rząd spodziewa się rocznych wpływów do budżetu z tego tytułu na poziomie 2,2 mld zł. Pomysł jest dość kontrowersyjny, bowiem danina zmniejszy zysk netto KGHM, a w konsekwencji – dywidendę dla akcjonariuszy, przez co mniej zostanie na inwestycje.

Polecamy serwis: Kredyty

Nasz potentat miedziowo-srebrowy, dostarczający tonę złota rocznie, wypracował w ubiegłym roku zysk netto na poziomie 11 mld zł, a teraz przejmuje spółkę Quadra, kanadyjskiego producenta miedzi i metali szlachetnych, który eksploruje, złoża zlokalizowane w obu Amerykach.

Pieniądze z podatku utoną w morzu potrzeb, bo każdy rząd potrafi wydać wszystko, co ma, a nawet więcej. Lecz czy nowy podatek od kopalin nadto nie osłabi przysłowiowej kury, która może nam znosić jeszcze więcej złotych jajek? A przecież KGHM to orzeł polskiej gospodarki. Jego opodatkowanie może zaszkodzić polskiemu rynkowi finansowemu.

Jan Mazurek

Główny Analityk

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA