REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Najważniejsze transakcje na rynkach finansowych

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
Słabość rynków finansowych można wytłumaczyć na wiele sposobów.
Słabość rynków finansowych można wytłumaczyć na wiele sposobów.

REKLAMA

REKLAMA

Na rynkach finansowych nastąpiła korekta. Trudno powiedzieć, ile czasu rynkom finansowym zajmie odreagowanie. Finansowanie długu nie upraszcza sytuacji.

Trzeciej rundy taniego finansowania dla europejskich banków (LTRO 3) najprawdopodobniej nie będzie –  przeciwna temu „jastrzębia” frakcja w Europejskim Banku Centralnym, skupiona wokół Niemca, Jensa Weidmanna,  tym razem zyska zrozumienie większości członków ECB. Z resztą zgadza się też z nią sam Mario Draghi.

REKLAMA

REKLAMA

Od idei wdrożenia QE3 zdaje się także odchodzić amerykański FED. Wprawdzie Ben Bernanke ostatnio powtórzył swoje ostrożne opinie na temat gospodarki, ale dodał, iż wyższe ceny benzyny mogą przejściowo wpłynąć na inflację. W takiej sytuacji szef FED będzie chciał dodatkowo uniknąć konfrontacji z Republikanami, którzy być może przejmą władzę w Białym Domu po listopadowych wyborach prezydenckich.

O konieczności zwiększania skali zakupu aktywów mniej mówią również przedstawiciele Banku Anglii. Inwestorzy, którzy po cichu liczyli na to, że tani „pusty” pieniądz będzie dłużej wywierał pozytywny wpływ na rynki finansowe, mogą się przeliczyć.

Przeczytaj także: Polityka pieniężna Fed, EBC i Ludowego Banku Chin

REKLAMA

Tymczasem na horyzoncie pojawia się szereg potencjalnych zagrożeń. Wprawdzie inspektorzy Troiki wydali w minionym tygodniu pozytywną opinię o portugalskich finansach, spychając temat ewentualnej dyskusji o drugim bailoucie na drugą połowę roku, ale o wiele większym zagrożeniem (ze względu na skalę problemu) może być Hiszpania. Tym samym zastanawia nadmierny optymizm zagranicznych inwestorów na tamtejszym rynku długu – w ostatnich dniach rentowności 10-letnich obligacji spadły poniżej 5,0 proc. Zwłaszcza że w poniedziałek rząd Mariano Rajoya podał, iż deficyt budżetowy w relacji do PKB sięgnął w ubiegłym roku 8,5 proc. (to więcej, niż zakładał poprzedni premier Jose Zapatero – 6,0 proc. – a także nowy rząd we wstępnych założeniach – 8,2 proc.). To sprawia, że założony na ten rok spadek deficytu do 4,4 proc. PKB jest czystą fikcją.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Alternatywą pozostaje jedynie doprowadzenie kraju do głębokiej recesji – Hiszpania już tnie wydatki, a gospodarka w tym roku może skurczyć się o 1,7 proc. W efekcie hiszpański premier próbuje teraz zabiegać o większą wyrozumiałość europejskich polityków, ale ci są podzieleni. Bo co będzie wart nowy pakt fiskalny i zaakceptowane wcześniej ustalenia tzw. sześciopaku, jeżeli znów ma to generować wyjątki?

Całą sytuację zaczyna też komplikować drożejąca ropa, która może stać się przysłowiowym „gwoździem do trumny” dla peryferiów Eurolandu, które teraz wdrażają drakońskie oszczędności kosztem silnego spowolnienia gospodarek?

Nie wiadomo też, jak potoczą się losy oficjalnie podpisanego przez unijnych przywódców nowego paktu fiskalnego. W najbliższych tygodniach irlandzki premier najpewniej oficjalnie ogłosi termin referendum, które zostanie przeprowadzone na przełomie maja i czerwca. Ryzyko jego odrzucenia przez Irlandczyków będzie duże.

O wiele większy problem może stwarzać jednak Francja, jeżeli po wygranych wyborach w maju nowy prezydent Francois Hollande zacznie rzeczywiście tak, jak zapowiada, majstrować przy pakcie fiskalnym. Niewykluczone, że Europa zawróci z drogi reform, zwłaszcza że Angela Merkel nie będzie miała ochoty odgrywać roli samotnego rycerza – skupi się na zaplanowanych na jesień 2013 r. wyborach parlamentarnych i zajmie się sprzątaniem na własnym politycznym podwórku.

Polecamy serwis: Inwestycje

Problemy może nadal stwarzać Grecja i to nie tylko w kontekście zaplanowanych na kwiecień wyborów parlamentarnych. Cały czas nie wiadomo przecież, jak potoczy się zaplanowana na najbliższe tygodnie operacja umorzenia ponad 100 mld EUR długu. Na reakcję rynku finansowego przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Tekst jest fragmentem tygodniowego raportu DM BOŚ z rynków zagranicznych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    REKLAMA

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    Rolnicy i pożyczka lombardowa - zmiana przepisów ustawy

    Sejm zmienił przepisy ustawy o pożyczce lombardowej. Przepisy nakazujące stosować do rolników ustawę o konsumenckiej pożyczce lombardowej zostały uchylone.

    REKLAMA