REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy sytuacja na giełdzie sprzyja rynkom?

Nie wszystkie wskaźniki rynkowe były na plusie. Fot. Fotolia
Nie wszystkie wskaźniki rynkowe były na plusie. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Początek marca na warszawskim rynku finansowych upłynął w spokoju, a wskaźniki na GPW prawie wcale się nie zmieniały. Szeroki rynek, który można zmierzyć stopą zwrotu indeksu WIG, odnotował minimalny wzrost o 0,3%. Większe różnice uwidaczniają się podczas analizy kapitalizacji rynkowej.

Większe i średnie spółki, wchodzące w skład WIG20 i WIG40, były na „plusie”, podczas gdy „maluchy” z WIG80 obniżyły swoją wartość o ponad 1 procent. Różnicę jeszcze bardziej widać po zachowaniu poszczególnych sektorów. Solidnie wzrosty, o prawie 4%, zanotowały spółki surowcowe. Dobrze na tle innych branż wypadły również banki ze wzrostami o ponad 1,6%.

REKLAMA

REKLAMA

Na drugim biegunie znaleźli się deweloperzy, spółki budowlane i telekomunikacyjne, notując spadki o ponad 2%. Zachowanie polskich spółek nie odbiegało od trendów, panujących na kluczowych parkietach. Tylko DAX i S&P500 zanotowały nieznaczne wzrosty, przy czym zmiana niemieckiego indeksu była mocniejsza. Najważniejsze wydarzenie tygodnia, czyli wielkość środowej operacji refinansowania europejskich banków (LTRO), nie zaskoczyła rynku i jak widać, była już wcześniej zdyskontowana przez inwestorów.

Ubiegły tydzień obfitował w publikację danych makroekonomicznych. Na krajowym podwórku poznaliśmy odczyt wzrostu PKB za ostatni kwartał minionego roku, który okazał się lepszy od oczekiwań. Dynamika wyniosła 4,3% wobec oczekiwań na poziomie 4,2%. Co warto odnotować w ostatnim czasie coraz większa rzesza ekonomistów podwyższa swoje prognozy wzrostu polskiej gospodarki na rok bieżący do poziomów przekraczających 3%.

Przeczytaj również: Wskaźnik ceny do zysku na akcję (C/Z) w praktyce

Niestety odczyt polskiego PMI (50 pkt.) okazał się być gorszy od konsensusu i niższy niż zanotowany w styczniu. Z danych z zagranicy istotne były odczyty na temat wzrostu PKB w USA w 4Q 2011 (lepsze niż konsensus), PMI w USA (gorsze od konsensusu) oraz PMI krajów strefy euro (zgodny z konsensusem). Co ciekawe, trzeci tydzień z rzędu liczba nowy bezrobotnych w USA utrzymywała się na dawno niewidzianym, dobrym poziomie 350 tys.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Kredyty

REKLAMA

W Polsce głównym wydarzeniem na rynku była ogłoszona fuzja BZ WBK oraz Kredyt Banku. Po zakończonym procesie połączenia, najprawdopodobniej w I kwartale przyszłego roku, dojdzie do utworzenia trzeciego gracza na rynku, który w niedalekiej przyszłości ma szansę zagrozić dominacji PKO BP i PEKAO. Warto również odnotować zamknięcie procesu kupna kanadyjskiej spółki Quadra FNX przez KGHM. Najwyższa jak dotychczas transakcja z udziałem polskiej spółki (pod względem wartości) nie powinna zdaniem Ministra Skarbu mocno ograniczyć dywidendy z zysków za równie rekordowy rok 2011.

W nadchodzącym tygodniu warto zwrócić uwagę na dalszy ciąg sezonu publikacji wyników. W poniedziałek poznaliśmy zyski, jakie osiągnęły GTC i PKO BP. Te ostatnie będą ciekawe ze względu na zbliżającą się transakcję sprzedaży papierów przez Skarb Państwa. W czwartek ma dojść do transakcji wymiany greckiego długu, która stanowi kolejny krok do przyznania Helladzie drugiego pakietu pomocowego przez UE. Zobaczymy, jak zareagują na to rynki.

Bartłomiej Chyłek, CFA
Doradca Inwestycyjny
ING TFI

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA