REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na jakich zasadach funkcjonują polskie spółki dywidendowe?

Jan Mazurek
Jan Mazurek
www.moneymarket.pl
Fundusz ETF na WIG20 uwzględnia wypłacane dywidendy.
Fundusz ETF na WIG20 uwzględnia wypłacane dywidendy.

REKLAMA

REKLAMA

Eksperci zwracają uwagę na fakt, że w tym roku spółki giełdowe planują wypłacenie dywidend o rekordowo wysokiej wartości. Spekuluje się, że będzie to kwota rzędu 18,5 mld zł. Ile dadzą zarobić polskie spółki dywidendowe?

Czym jest dywidenda?

REKLAMA

Dywidenda to część czystego zysku spółki, jaka jest wypłacana jej akcjonariuszom. Propozycję w tej sprawie składa zarząd spółki Walnemu Zgromadzeniu Akcjonariuszy. Zazwyczaj są to kwestie wcześniej uzgodnione, a uchwała WZA jest już formalnością, o ile nie pojawią się na zgromadzeniu akcjonariusze z taką liczbą głosów, którzy byliby w stanie uchwałę zablokować.

Z punktu widzenia akcjonariusza dywidenda stanowi dodatkowy przychód, powiększający ewentualny zysk kapitałowy, wynikający ze wzrostu kursu akcji lub pomniejszający stratę, jeżeli spadły notowania posiadanych przez niego akcji.

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, podejmując uchwałę w sprawie wypłaty dywidendy, określa jej wysokość, dzień ustalenia praw do dywidendy oraz dzień wypłaty dywidendy. Zgodnie z zasadami ładu korporacyjnego spółek, notowanych na GPW, dzień ustalenia praw do dywidendy oraz dzień wypłaty dywidendy powinny być tak zgrane, aby czas, przypadający pomiędzy nimi, był możliwie najkrótszy, jednak nie dłuższy niż 15 dni roboczych.

Prawo do dywidendy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby nabyć prawo do dywidendy, inwestor winien posiadać akcje na rachunku inwestycyjnym najpóźniej w dniu ustalenia prawa do dywidendy. Biorąc pod uwagę cykl rozliczeniowy KDPW, akcje należy kupić na trzy dni robocze przed dniem ustalenia prawa do dywidendy. Inwestor może sprzedać te akcje już podczas następnej sesji, nie tracąc nabytego prawa do dywidendy. Na przykład, jeżeli dniem ustalenia prawa do dywidendy danej spółki jest piątek 17 czerwca, to należy kupić jej akcje najpóźniej do końca sesji we wtorek 14 czerwca. W dniu następnym, tj. w środę 15 czerwca, akcje będą notowane bez prawa do dywidendy (ozn. giełd. bd), a kurs otwarcia zostanie ustalony przez giełdę, jako różnica między ostatnim kursem zamknięcia i wartością dywidendy. Czy spółka będzie po takiej korekcie notowana niżej, to powinno już zależeć od sytuacji na rynku giełdowym.

Przeczytaj również: Jaki jest podział funduszy ze względu na stopień ryzyka?

Wypłata dywidendy

REKLAMA

Wypłata dywidendy rodzi określone dla spółki skutki: finansowe i niefinansowe. Do finansowych należy zaliczyć wypływ gotówki, co osłabia zdolność spółki do prowadzenia inwestycji, jak również zmniejsza płynność finansową. Zaniechanie inwestycji może mieć w przyszłości przełożenie na sytuację gospodarczą spółki, jej potencjał, perspektywy i konkurencyjność. Kwot, przeznaczona na dywidendę, nie powiększa kapitałów własnych spółki. Przez nieodpowiednią politykę dywidendową spółka zostaje niekiedy doprowadzona do stagnacji lub w skrajnym przypadku – do upadłości.

Z drugiej strony spółka, która dzieli się zyskami, jest atrakcyjna dla obecnych i przyszłych akcjonariuszy. Dywidenda stanowi wynagrodzenie za zainwestowane oszczędności. Zatem w przyszłości będzie mogła łatwiej i taniej pozyskać kapitał. Akcjonariusze są w stanie przeznaczyć pieniądze, uzyskane z dywidendy, na kolejne inwestycje lub wydatki konsumpcyjne, co pobudza popyt wewnętrzny.

Organa spółki, określające wielkość dywidendy w danym roku, winny zachować szczególną rozwagę i brać pod uwagę wszystkie czynniki, zarówno te dotyczące środowiska wewnętrznego spółki, jak również te zewnętrzne. Jeżeli spółka wymaga restrukturyzacji majątkowej lub zakupu nowych technologii, należałoby ograniczyć wypłatę dywidendy w danym roku lub nawet zrezygnować z niej. Takie „zaciskanie pasa” będzie miało pozytywny wpływ na kondycję spółki w przyszłości. Roztropność przy podziale zysku należy również zachować w przypadku pogorszenia koniunktury na rynku, kryzysu ekonomicznego w kraju lub na świecie, bądź też w obliczu złych perspektyw dla gospodarki.

Polecamy serwis: Kredyty

Dywidendy wypłacane przez Skarb Państwa

Nie zawsze racjonalnymi przesłankami, jako akcjonariusz, kieruje się Skarb Państwa. Tutaj decyzje o wypłatach niejednokrotnie wysokich dywidend wynikają z konieczności ratowania budżetu. Są to jednak działania doraźne i w przyszłości negatywnie odbiją się one na sytuacji państwowych podmiotów.

Spółki wchodzące w skład WIG20

REKLAMA

Wypłaty szczególnie wysokich dywidend przez spółki giełdowe mogą zakłócić indeks WIG20, który nie uwzględnia dochodów z dywidend, w przeciwieństwie do WIG. Ma to również wpływ na wyceny kontraktów terminowych na WIG20, które należą do najpłynniejszych instrumentów pochodnych warszawskiej giełdy. Inaczej będą natomiast zachowywać się notowania funduszu ETF na WIG20, który uwzględnia wypłacane dywidendy.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie publikuje od początku tego roku indeks spółek dywidendowych WIG-DIV, który jest wskaźnikiem dochodowym. W skład tego indeksu wchodzi 30 spółek o dużej płynności, regularnie wypłacających dywidendy.

Źródło: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie SA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA