| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Na jakich zasadach funkcjonują polskie spółki dywidendowe?

Na jakich zasadach funkcjonują polskie spółki dywidendowe?

Eksperci zwracają uwagę na fakt, że w tym roku spółki giełdowe planują wypłacenie dywidend o rekordowo wysokiej wartości. Spekuluje się, że będzie to kwota rzędu 18,5 mld zł. Ile dadzą zarobić polskie spółki dywidendowe?

Z drugiej strony spółka, która dzieli się zyskami, jest atrakcyjna dla obecnych i przyszłych akcjonariuszy. Dywidenda stanowi wynagrodzenie za zainwestowane oszczędności. Zatem w przyszłości będzie mogła łatwiej i taniej pozyskać kapitał. Akcjonariusze są w stanie przeznaczyć pieniądze, uzyskane z dywidendy, na kolejne inwestycje lub wydatki konsumpcyjne, co pobudza popyt wewnętrzny.

Organa spółki, określające wielkość dywidendy w danym roku, winny zachować szczególną rozwagę i brać pod uwagę wszystkie czynniki, zarówno te dotyczące środowiska wewnętrznego spółki, jak również te zewnętrzne. Jeżeli spółka wymaga restrukturyzacji majątkowej lub zakupu nowych technologii, należałoby ograniczyć wypłatę dywidendy w danym roku lub nawet zrezygnować z niej. Takie „zaciskanie pasa” będzie miało pozytywny wpływ na kondycję spółki w przyszłości. Roztropność przy podziale zysku należy również zachować w przypadku pogorszenia koniunktury na rynku, kryzysu ekonomicznego w kraju lub na świecie, bądź też w obliczu złych perspektyw dla gospodarki.

Polecamy serwis: Kredyty

Nie zawsze racjonalnymi przesłankami, jako akcjonariusz, kieruje się Skarb Państwa. Tutaj decyzje o wypłatach niejednokrotnie wysokich dywidend wynikają z konieczności ratowania budżetu. Są to jednak działania doraźne i w przyszłości negatywnie odbiją się one na sytuacji państwowych podmiotów.

Wypłaty szczególnie wysokich dywidend przez spółki giełdowe mogą zakłócić indeks WIG20, który nie uwzględnia dochodów z dywidend, w przeciwieństwie do WIG. Ma to również wpływ na wyceny kontraktów terminowych na WIG20, które należą do najpłynniejszych instrumentów pochodnych warszawskiej giełdy. Inaczej będą natomiast zachowywać się notowania funduszu ETF na WIG20, który uwzględnia wypłacane dywidendy.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie publikuje od początku tego roku indeks spółek dywidendowych WIG-DIV, który jest wskaźnikiem dochodowym. W skład tego indeksu wchodzi 30 spółek o dużej płynności, regularnie wypłacających dywidendy.

Źródło: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie SA

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Góralski&Goss Legal

Góralski&Goss Legal to butikowa kancelaria prawna, specjalizująca się w doradztwie transakcyjnym i procesowym na rzecz dużych podmiotów gospodarczych, w szczególności firm z sektora ubezpieczeniowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK