| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > W jakich okolicznościach rozpoczęła się polska prezydencja w Unii Europejskiej?

W jakich okolicznościach rozpoczęła się polska prezydencja w Unii Europejskiej?

1 lipca Polska objęła prezydencję w Unii Europejskiej. Przez najbliższe pół roku mamy szansę na to, aby zrehabilitować wizerunek Polaka za granicą. Jak podają menedżerowie logistyki, w drugi kwartał wchodzimy ze słabszymi ocenami koniunktury w polskim przemyśle. Jakie problemy i zagrożenia dotykają nasz kraj?

Ostatni tydzień czerwca był znów zdominowały przez wiadomości z Grecji. Zgoda w sprawie przyznania i przyjęcia pomocy jest już osiągnięta. Brakuje jednak aprobaty społeczeństwa greckiego, gdyż otrzymanie pomocy wymaga zaciśnięcia pasa, a tego nikt nie lubi. Jest to jednak znieczulenie, nie rozwiązanie problemu i zapewne za rok znów członkowie Eurolandu będą obradować nad kolejnym pakietem pomocowym dla Hellady. Dla graczy walutowych liczy się jednak tu i teraz, więc szybka poprawa nastrojów na rynkach finansowych spowodowała umocnienie się euro, za które w pierwszym dniu lipca płacono 1,45 dolara, a jeszcze w ostatni poniedziałek czerwca europejska waluta była wyceniana na 1,41 USD. Wzrost apatytu na ryzyko pozytywnie wpłynął na notowania złotego. Odetchnęli więc z ulgą wszyscy „zakredytowani” w walutach obcych, szczególnie we frankach szwajcarskich, których kurs w ciągu ostatnich pięciu dni spadł z 3,36 zł do 3,23 zł.

Pogorszyły się oceny koniunktury w polskim przemyśle, dokonywane przez menedżerów logistyki – i tak już niski indeks PMI spadł z 52,6 pkt. do 51,2 pkt.

Według danych NBP za I kwartał, odnotowano deficyt obrotów bieżących na poziomie 3,36 mld euro, co głównie wynika z ujemnego salda wymiany handlowej z zagranicą. W I kwartale nasz import przewyższył eksport o 1,9 mld euro. Pomogło nam dodatnie saldo inwestycji zagranicznych, które wyniosło 3,7 mld euro.

Przeczytaj również: Czy nastąpi poprawa koniunktury?

Jak podał Eurostat, stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w maju 9,2 proc. a dla całej Unii Europejskiej wskaźnik ten opiewa na 9,3 proc.

Mimo rosnących problemów i zagrożeń, w czerwcu nastąpiła niewielka poprawa w nastrojach polskich konsumentów – podał Ipsos. Wzrosła również nasza skłonność do zakupów. Są to dane uśrednione dla losowo wybranej próbki i nie każdy ma takie same oceny rzeczywistości.

Polecamy serwis: Kredyty

Niepokojące wieści napłynęły z Dalekiego Wschodu - indeks aktywności chińskiego przemysłu wytwórczego spadł do 50,9 pkt. i zbliżył się niebezpiecznie do poziomu 50 pkt., który stanowi granicę między rozwojem a recesją. Z kolei na silnie przewartościowanym rynku nieruchomości odnotowano już oznaki regresu.

W Stanach Zjednoczonych niespodziewanie i nadzwyczajnie wysoko wzrósł indeks Chicago PMI, będący wskaźnikiem koniunktury produkcji w regionie Chicago. Zwyżkował też indeks Fed z Richmond, dotyczący aktywności produkcyjnej. W maju dochody Amerykanów wzrosły o 0,3 proc., jest to znacznie więcej niż się spodziewano. Prezydent Obama wnioskuje o podwyższenie limitu długu publicznego, który obecnie znajduje się na poziomie zbliżonym do wielkości PKB. W przeciwnym razie USA będą musiały ogłosić niewypłacalność, a to byłby szok dla całego świata, szczególnie wierzycieli.

Rozpoczęła się polska prezydencja w Unii Europejskiej – przez pół roku będziemy najważniejsi we Wspólnocie i takie potęgi gospodarcze jak Niemcy, Francja czy Wielka Brytania muszą się podporządkować naszym rządom. To zbyt krótki okres czasu aby załatwić duże sprawy, a znaczenie tej funkcji jest w wielu przypadkach symboliczne. Należy jednak życzyć wszystkim, aby nasz kraj wypadł w tej roli jak najlepiej i żeby upadło wreszcie pokutujące w zachodnioeuropejskich społeczeństwach, stereotypowe, negatywne postrzeganie Polski i Polaków. Niestety, nie wszyscy nad Wisłą tej sprawie sprzyjają i są życzliwi.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK