| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Dlaczego deweloperzy emitują obligacje?

Dlaczego deweloperzy emitują obligacje?

Deweloperzy coraz chętniej emitują obligacje w celu realizacji nowych inwestycji. Zdaniem ekspertów ten rodzaj instrumentów finansowych stanowi atrakcyjną alternatywę, zarówno dla papierów skarbowych, jak i lokat bankowych. Ile można zarobić na obligacjach deweloperskich?

W niektórych typach projektów, takich jak budownictwo biurowe i hotelowe, minimalna wysokość wkładu własnego wynosi nawet 40 proc. kosztów inwestycji. Wskazane jest przy tym, aby grunt i projekt budowlany nie stanowiły jedynego wkładu finansowego dewelopera.

Dla spółek deweloperskich obligacje są bardzo wygodnym i szybkim sposobem na pozyskanie z rynku kapitałowego środków pieniężnych, z myślą o konkretnych celach. Ten rodzaj papierów wartościowych jest znany od dawna, ale teraz zaczyna cieszyć się popularnością nie tylko wśród inwestorów instytucjonalnych, ale i indywidualnych. Istnieje kilka powodów takiego stanu rzeczy. Po pierwsze, obligacje deweloperskie emituje się pod ścisłym rygorem ustawy o obrocie papierami wartościowymi, kontrolowanymi przez Komisję Nadzoru Finansowego. To zapewnia inwestorom bezpieczeństwo. Z drugiej strony, spółki zachowują swobodę – wybierają emisje publiczne, a te pozagiełdowe często korzystają z emisji niepublicznych, skierowanych do wybranych inwestorów prywatnych. Po drugie, emitent jest zobowiązany do przedstawienia nie tylko celów emisji, ale i swoich wyników finansowych, co gwarantuje transparentność tak samej oferty, jaki i emitenta. I po trzecie, obligacje deweloperskie zalicza się do papierów o znacznie wyższej rentowności niż obligacje skarbowe bądź komunalne.

Eksperci CEE Property Group

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK