| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Ile wyniósł Indeks Koniunktury Ekspertów Finansowych w styczniu?

Ile wyniósł Indeks Koniunktury Ekspertów Finansowych w styczniu?

Wzrost ryzyka geopolitycznego wpłynął niekorzystnie na rynek finansowy i odbił się na indeksie IKEF, który zniżkował do 12 punktów. Mimo to nadal większość ekspertów zalicza się do optymistów. Czy wiesz, jaki odsetek stanowili zwolennicy prognoz, zgodnie z którymi krajowa gospodarka powinna utrzymać się na niezmienionym poziomie?

Trudno przewidzieć, jaki będzie końcowy rezultat trwających zamieszek w Egipcie, jednak istnieje możliwość, że przyczynią się one do dalszej destabilizacji sytuacji na Bliskim Wschodzie. To w rezultacie mogłoby wpłynąć na silny wzrost cen ropy i przyczynić się do pogorszenia koniunktury gospodarczej w skali całego globu. Oczywiście istnieje też pewna szansa na to, że wszystko skończy się zachowaniem obecnego status quo lub nawet wzmocnieniem wpływów Zachodu w tym regionie. Niemniej wzrost ryzyka geopolitycznego wyraźnie przekłada się na gorsze nastroje wśród inwestorów i analityków. Odbija się to w cenach papierów wartościowych i kursach walut. Odbiło się także i w obliczanym przez firmę Expander wskaźniku badającym postrzeganie krajowej sytuacji gospodarczej przez ekspertów pracujących w polskich instytucjach finansowych.

Przeczytaj również: Jakie wyniki osiągnęły fundusze inwestycyjne zamknięte w styczniu?

O ile odsetek ankietowanych, którzy dobrze oceniających obecną kondycję polskiej gospodarki, pozostał na niemal niezmienionym poziomie, to zdecydowanie zmniejszył się udział respondentów, którzy przewidują dalszą poprawę koniunktury w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. W tym obszarze nastąpił spadek z 40,2% w ubiegłym miesiącu do 27,2% obecnie. Grono tych, którzy nie nastawiają się już na kontynuację polepszania się sytuacji gospodarczej, powiększyło się. 57,6% ekspertów nie spodziewa się zmian, natomiast 98% respondentów przejawia neutralne nastawienie do najbliższej przyszłości. Tylko 15,2% oczekuje pogorszenia koniunktury, a mianowicie wzrostu w wysokości 3,5 pp. w stosunku do poprzedniego miesiąca. W rezultacie indeks IKEF spadł z 28,4 do 12 punktów. Dodatnia wartość oznacza jednak, że nadal wśród ekspertów finansowych przeważają optymiści.

Polecamy serwis: Kredyty

Ostatni wzrost wskaźników inflacji, szczególnie skokowa zwyżka inflacji bazowej w grudniu, z pewnością wpłynęły na opinie ankietowanych finansistów. Rekordowa w historii publikacji wskaźnika IKEF ilość respondentów spodziewa się dalszego wzrostu cen. Styczniowa podwyżka stóp procentowych oraz towarzyszący jej, dosyć wyraźny przekaz wskazują na możliwość kolejnych ruchów w tym kierunku. Przekłada się to na największy jak dotąd odsetek respondentów, którzy są zdania, że polityka pieniężna będzie dalej zaostrzana. Wzrostu inflacji w okresie najbliższych sześciu miesięcy i kontynuacji działań RPP, zmierzających do zmniejszenia podaży pieniądza w gospodarce, oczekuje ponad 85% ankietowanych ekspertów. Warto zauważyć, że wyraźny trend wzrostowy odsetka przewidujących zacieśnianie polityki pieniężnej miał miejsce już w ostatnich miesiącach ubiegłego roku, a w październiku 2010 roku przekroczył poziom 75%.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adam Bartosiewicz

doradca podatkowy, radca prawny, doktor nauk prawnych ze specjalnością prawo finansowe, wspólnik kancelarii doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK