| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Jak zachowywał się rynek finansowy w pierwszym tygodniu stycznia 2010?

Jak zachowywał się rynek finansowy w pierwszym tygodniu stycznia 2010?

W pierwszym tygodniu styczna nastąpiło umocnienie złotego. Po przerwie sylwestrowej kurs EUR/PLN spadł poniżej wartości 3,9000, idąc w dół w ciągu kilku kolejnych dni i osiągając w piątek pułap 3,8480, który pamiętamy z kwietnia ur. Najbliższe wsparcie dla notowań EUR/PLN znajduje się na poziomie zeszłego minimum, w rejonie 3,8240 zł za euro.

W ostatnich dniach złoty odrobił sporą część strat względem franka szwajcarskiego. Pod koniec pierwszego tygodnia roku 2011 notowania CHF/PLN zniżkowały aż do poziomu 3,0400. Dość interesujący jest fakt, iż wzrost kursu dokonał się za sprawą umocnienia franka na globalnym rynku, zniżka natomiast miała miejsce pod wpływem wzrostu wartości złotego po wypowiedzi M. Belki. Końcówka tygodnia przyniosła jednak ponowny spadek kursu EUR/CHF w kierunku historycznych minimów, co przy mniejszej zmienności notowań EUR/PLN dało efekt w postaci wzrostu wartości franka w okolice poziomu 3,1000 zł.

Początek tygodnia obfitował w cenne informacje. Ministerstwo Finansów opublikowało prognozę inflacji, zgodnie z którą w grudniu ceny wzrastały szybciej, do 3,1 proc. r/r. MF spodziewa się, iż w styczniu indeks CPI sięgnie 3,5 proc. r/r. W pierwszy poniedziałek miesiąca podano również do wiadomości dane, dotyczące wskaźnika aktywności gospodarczej w polskim przemyśle. Grudniowy PMI osiągnął wartość 56,3 pkt. Jest to trzeci, najlepszy wynik w historii. Publikacja Ministerstwa. Pozwala on żywić nadzieję na dobre dane o produkcji przemysłowej za grudzień i przyspieszenie wzrostu PKB w IV kwartale.

Dopełnieniem optymistycznej wizji wzrostu gospodarczego była wypowiedź prezesa NBP. Jego zdaniem nadchodzi czas na podwyżki stóp procentowych. M. Belki wieży, iż wyższy poziom stóp spowoduje umocnienie złotego, co z kolei pozwoli zredukować tempo wzrostu inflacji w gospodarce.

Dowiedz się także: W co najbardziej opłaca się inwestować w 2011 roku?

W krótkim terminie złotego powinna wspierać perspektywa zacieśniania polityki monetarnej w naszym kraju. W dłuższej perspektywie natomiast polska waluta najprawdopodobniej znów zacznie podążać za nastrojami na giełdach, od których będzie zależało to, czy będziemy świadkami kontynuacji aprecjacji PLN, czy też odreagowania.

Na zagranicznym rynku walutowym tydzień upłynął pod znakiem oczekiwania na publikację danych z rynku pracy USA. W międzyczasie jednak na rynek napłynęło sporo optymistycznych odczytów z amerykańskiej gospodarki. Indeks ISM dla przemysłu wypadł zgodnie z oczekiwaniami i zanotował on w grudniu niewielki wzrost do poziomu 57,0 pkt z 56,6 pkt w listopadzie. Zdecydowanie lepiej od prognoz zaprezentował się wskaźnik ISM dla bardziej istotnego sektora amerykańskiej gospodarki, czyli dla usług. Zwyżkował on w ubiegłym miesiącu do 57,1 pkt z 55,0 pkt, przy oczekiwaniach na poziomie 55,6 pkt. Pozytywnie zaskoczyły również dane o zamówieniach w przemyśle. Ich dynamika wyniosła 0,7 proc. m/m, podczas gdy rynek prognozował wynik 0,1 proc. m/m. Oczekiwania na optymistyczny odczyt piątkowego raportu Departamentu Pracy USA nasiliły się po tym, jak raport agencji ADP wskazał na wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym na poziomie 297 tys, czyli prawie trzykrotnie większym od oczekiwanego.

Polecamy serwis: Kursy walut

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Tarsa

Specjalizuje się w tematyce finansowej i rachunkowej. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK