| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Jak silna jest gospodarka Niemiec w porównaniu z USA?

Jak silna jest gospodarka Niemiec w porównaniu z USA?

Ostatnie, tegoroczne posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku mamy już za sobą. Stopy procentowe zostały utrzymane na wysokości 0-0,25%. Po spotkaniu został opublikowany komunikat, z którego wynika, że gospodarka USA nie rozwija się wystarczająco dynamicznie, aby umożliwić redukcję bezrobocia.

Poza eksportem, to właśnie popyt wewnętrzny staje się główną siłą napędową gospodarki naszego zachodniego sąsiada. Dobre widoki na przyszłość sprawiają, iż ulega poprawie zaufanie niemieckich przedsiębiorców – wskaźnik IFO, jak również oczekiwania ekspertów finansowych – wskaźnik ZEW. Indeks IFO wzrósł w grudniu do najwyższego poziomu od czasu zjednoczenia Niemiec. Wstępny odczyt wskaźnika PMI dla przemysłu również świadczy o dobrych perspektywach tego dla sektora w nadchodzących miesiącach. Wskaźnik menagerów logistyki dla przemysłu poszybował do poziomu 60,9 punktów z wcześniejszych 58,1 pkt.

Zdrowa kondycja naszego największego partnera handlowego to dobry omen dla polskiej koniunktury. Podobnego zdania jest część członków Rady Polityki Pieniężnej, jak wynika z opublikowanego w czwartek opisu dyskusji w trakcie listopadowego posiedzenia decyzyjnego RPP. Zdaniem części Rady utrzymanie wysokiej dynamiki PKB w przyszłych kwartałach powinno być wspierane przez korzystne perspektywy dla eksportu, związane w szczególności z wysoką aktywnością gospodarczą w Niemczech i szybkim wzrostem niemieckiego eksportu.

W najbliższą środę odbędzie się ostatnie w tym roku posiedzenie decyzyjne RPP. Jednak wydaje się, iż – podobnie jak to miało miejsce poprzednim razem – stopy procentowe NBP pozostaną bez zmian. Przeciw podwyżce wciąż przemawia niska presja płacowa oraz brak wyraźnej presji inflacyjnej, jak również obawy o silne umacnianie złotego. To ostatnie spowodowane jest przez ekspansywną politykę pieniężną największych banków centralnych i związany z tym napływ kapitału na rynki wschodzące. Nie bez znaczenia pozostają obawy o spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego na świecie.

Polecamy serwis: Kredyty

17 grudnia zamknięcie notowań USA sprawiło, iż indeks zakończył tydzień na najwyższym w tym roku poziomie, choć skala wzrostu S&P500 w ciągu całego tygodnia nie była imponująca. Na amerykański rynek akcji pozytywnie wpłynęła decyzja o przedłużeniu pakietu ulg podatkowych jak również dobre dane makroekonomiczne. Giełdowy trend, mierzony jako 6-miesięczna średnia krocząca, był wzrostowy, co potwierdziły również publikacje wskaźników wyprzedzających CLI oraz LEI.

W połowie grudnia indeksy WIG i WIG20 poprawiły nieznacznie kolejne rekordy hossy. Obliczany dla Polski przez OECD wskaźnik CLI, pomimo odczytu na tym samym poziomie co przed miesiącem, wciąż znajdował się w trendzie wzrostowym, mierzonym jako 6-miesięczna średnia krocząca. Historycznie często było to potwierdzeniem kontynuacji wzrostu na warszawskim parkiecie. Pozytywny wydźwięk przyniósł ze sobą także kolejny tydzień wzrostów notowań miedzi na giełdzie w Londynie, przy przeliczeniu cen na PLN. Historycznie rzecz ujmując, w większości przypadków taki stan oznaczał kontynuację dobrej passy na rynku papierów udziałowych.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK