REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Które branże dały inwestorom najwięcej zarobić w 2010 roku?

REKLAMA

REKLAMA

W tym roku najbardziej dochodowe okazały się akcje spółek z branży handlu detalicznego, finansów i spożywczego. Po kryzysie w 2008 r. oraz gwałtownym odreagowaniu w 2009 r., rok bieżący charakteryzuje się normalizowaniem sytuacji na rynku.

REKLAMA

Indeksy poszczególnych branży charakteryzują się różną dynamiką wzrostu, co przekłada się na dywersyfikację zysków, osiąganych przez inwestorów. Pod tym względem tegorocznym liderem został handel detaliczny. Indeks, grupujący firmy z tej branży, zwiększył swoją wartość o ponad 53 proc. Na drugim miejscu plasują się finanse, zaś trzecie miejsce na podium przypadło spółkom spożywczym.

REKLAMA

Ten dobór nie jest przypadkowy i łatwy znaleźć jego logiczne uzasadnienie. Kryzys, dla większości Polaków lekko odczuwalny, nie pogorszył znacznie spożycia indywidualnego, jeżeli brać pod uwagę wskaźniki statystyczne. Nie nastąpiło wielkiego załamanie, zaś bezrobocie nie osiągnęło swojego apogeum. Płace nie tylko nie spadły, ale szły w górę, choć dynamika ich wzrostu nie była imponująca. Handel detaliczny i branża spożywcza okazały się dziedzinami odpornymi na wahania koniunktury, bo przecież jeść i ubrać się trzeba, a w tym celu należy udać się do sklepu. Z kolei firmy związane z szeroko rozumianymi finansami zawsze dadzą sobie radę.

Wszystkie trzy branże, których indeksy przodowały w 2010 roku, osiągały bardzo dobre wyniki także w roku ubiegłym. Indeks spółek spożywczych wzrósł w 2009 roku o prawie 95 proc., wskaźnik firm zajmujących się finansami zwiększył swoją wartość o 64 proc., a handel detaliczny przyniósł inwestorom niemal 46 proc. zysku. Branże te, z wyjątkiem firm spożywczych, w 2009 roku, pod względem stopy zwrotu, nie należały do prymusów, ale na tle całego rynku prezentowały się zupełnie nieźle. W kryzysowym roku 2008, poza przemysłem spożywczym, ucierpiały niewiele.

Dowiedz się także: Które debiuty na GPW były najbardziej udane w 2010 r.?

Zmiany wartości indeksów branżowych w 2010 r. (w proc.)

Źródło: Stooq.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Skutki kryzysu najmocniej odczuł wtedy przemysł, a zwłaszcza sektory związane z budownictwem, materiałami budowlanymi, chemią oraz zaliczane do branży finansowej spółki deweloperskie. Indeksy, grupujące tego typu firmy, najmocniej szły w górę w ubiegłym roku. W ciągu ostatnich miesięcy należały do rosnących niezbyt dynamicznie. W pierwszej dziesiątce najbardziej zyskujących na wartości znalazły się jedynie przemysł spożywczy, chemiczny i metalowy. Dopiero w drugiej dziesiątce znacznie więcej przedstawicieli miały poszczególne sektory przemysłu.

Wbrew pozorom wysoka, druga pozycja sektora finansowego wcale nie wynika z dużej dynamiki wzrostu akcji banków. Wręcz przeciwnie. Wartość subindeksu „banki” zwiększyła się nieco ponad 9 proc., a więc o połowę mniej niż indeks cenowy, odzwierciedlający koniunkturę na całym rynku akcji. Walory naszych największych banków mogły rozczarować inwestorów. W przypadku Pekao musieli oni zadowolić się zwyżką o „zaledwie” 12 proc., zaś papiery PKO wzrosły o 25 proc., między innymi dzięki rozgrywce o zakup pakietu akcji BZ WBK. Te ostatnie zwiększyły swoją wartość także o niemal 25 proc. Choć w przypadku akcji banków można mówić o rozczarowaniu, to nie brakuje mniejszych spółek, działających w tej branży, takich jak osiągający bardzo dobre wyniki fundusz inwestycyjny Quercus, którego walory skoczyły o 140 proc. czy biuro maklerskie Ipopema, na którego akcjach można było zarobić 100 proc.

Polecamy serwis: Kredyty

Trzeba jednak podchodzić rozważnie do odczytywania ogólnych tendencji i wyciągania wniosków z analizy zmian indeksów branżowych, rzutujących na decyzje inwestycyjne. Jeśli bowiem spojrzeć na liderów spółek, zajmujących najwyższą pozycję, specjalizujących się w handlu detalicznym, to okaże się, że należą do nich firmy, które jeszcze niedawno zmagały się ze sporymi kłopotach, np. Monnari, której kurs wzrósł o ponad 300 proc. czy Redan, którego papiery zwyżkowały w tym roku o160 proc.

Podobnie jest w przypadku indeksu spółek spożywczych, gdzie obok rodzimych Wawelu, którego akcje poszły w górę o 80 proc., i niewielkiego Beefsanu, który odnotował wzrost kursu o 400 proc., prym wiodą ukraińskie firmy Astrata i Kernel. Ich papiery zyskały po około 70 proc.

Prognozy, wskazujące na wzrost polskiej gospodarki w przyszłym roku, pozwalają oczekiwać wyższych stóp zwrotu również w innych dziedzinach przemysłu, choć jeszcze nie w tych, związanych z budownictwem. Trudno też będzie liczyć na duże zyski z akcji banków. Nie sprzyjają im wprowadzane regulacje, dotyczące kredytów, zaś w przyszłym roku ich zyski mogą ograniczać portfele obligacji, tracące na wartości wskutek podwyżek stóp procentowych.

Źródło: Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA