| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Czy pierwszy tydzień grudnia sprzyjał stabilizacji notowań złotego?

Czy pierwszy tydzień grudnia sprzyjał stabilizacji notowań złotego?

W zeszłym tygodniu rynek złotego był spokojny. Notowania EUR/PLN spadły do poziomu 3,9750, aby zwyżkować w okolice 4,0600 i ponownie zaliczyć lekki spadek.

Mimo iż na rynek napłynęło sporo danych, często istotnie odbiegających od prognoz, nie miały one większego wpływu na notowania forinta i korony. Węgierska waluta, podobnie jak złoty, po odreagowaniu ostatniej fali osłabienia, konsolidowała się na nieco silniejszym względem euro poziomie, w okolicach 277,50 HUF za EUR. Natomiast korona czeska w dalszym ciągu pozostaje słaba. Kurs EUR/CZK utrzymuje się w pobliżu poziomów, których nie obserwowaliśmy od lipca bieżącego roku i wynosi 25,10 CZK za EUR.

Polecamy serwis: Kredyty

Eurodolar rozpoczął zeszły tydzień powyżej poziomu 1,3400, jednak w kolejnych dniach kurs głównej pary walutowej spadł o ponad dwie figury. Przecena w notowaniach EUR/USD sięgnęła około 2 proc., natomiast kurs zanotował lokalne minimum na poziomie 1,3160. Tydzień ten nie obfitował w istotne publikacje makroekonomiczne, dlatego też zniżkę w notowaniach głównej pary walutowej można potraktować jako techniczne odreagowanie. Im bardziej zbliżał się koniec tygodnia, tym bardziej kurs eurodolara stabilizował się. Na takie zachowanie w największym stopniu wpłynęła świadomość zbliżających się, istotnych wydarzeń, w tym weekendowej publikacji danych na temat inflacji CPI w Chinach, która wyniosła 5,1 proc.

Natomiast we wtorek 14 grudnia poznamy oficjalny komunikat po posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Jeśli tempo wzrostu cen w Chinach w listopadzie wypadłoby powyżej poprzedniego odczytu, czyli 4,4 proc. r/r, to zwiększyłoby to szansę na podwyżkę stóp procentowych. W piątek bank centralny Chin podniósł stopę rezerw obowiązkowych o 50 pb do poziomu 18,5 proc. Być może i tym razem chińskie władze powstrzymają się jeszcze od zwyżki kosztu pieniądza. Jeśli jednak stopy zostałyby podniesione, najprawdopodobniej spowodowałoby to lekką przecenę na rynku surowców oraz na giełdach. Taka reakcja byłaby krótkoterminowa. Z tego typu zachowaniem inwestorów mieliśmy do czynienia po podniesieniu stóp w Chinach dwa miesiące temu.

Z kolei wtorkowy komunikat po posiedzeniu FOMC może zawierać sugestie, dotyczące dalszej stymulacji amerykańskiej gospodarki. Istnieje spora szansa na to, że prezes Fed odniesienie się do gorszych danych z rynku pracy za listopad i wykorzysta je jako argument, przemawiający za koniecznością dalszego łagodzenia polityki pieniężnej. Tego typu wypowiedź najprawdopodobniej stałaby się solidnym impulsem do osłabienia dolara i wzrostów EUR/USD.

W zeszłym tygodniu wzrosty kontynuowały również rentowności amerykańskich, 10-letnich obligacji skarbowych. Impulsem do dalszej przeceny amerykańskiego długu stała się decyzja o utrzymaniu ulg podatkowych. Zmusi to rząd USA do pozyskania kapitału poprzez emisję długu, a to z kolei zwiększy podaż papierów na rynku. Kapitał, którego odpływ z rynku amerykańskich obligacji obserwujemy obecnie, będzie musiał być gdzieś ulokowany, co powinno sprzyjać cenom innych aktywów, z rynkiem akcji i surowców na czele.

Źródło: Joanna Pluta i Michał Fronc, Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK