| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > W kwietniu zyskali właściciele jednostek funduszy otwartych

W kwietniu zyskali właściciele jednostek funduszy otwartych

Przeciętna stopa zwrotu funduszy otwartych w kwietniu była dodatnia. W rankingu funduszy przygotowanym przez firmę Expander nie brakuje niespodzianek.

Poza tym dobre wyniki w grupie funduszy inwestujących za granicą uzyskali inwestorzy obstawiający akcje przedsiębiorstw z Europy Środkowej i Wschodniej oraz Turcji, czyli obszarów zaliczanych głównie do rynków wschodzących. Wśród rynków rozwinięty dobrze spisały się fundusze koncentrujące się na wspomnianych już akcjach amerykańskich oraz inwestujące w Japonii. Kryzys w Grecji i obawy o jego rozprzestrzenienie się na niektóre kraje strefy euro spowodowały, że źle wypadły fundusze „europejskie”.

Skokiem notowań w grupie krajowych funduszy obligacyjnych zaskoczył SKOK Obligacji. Jednostki funduszu wzrosły w skali miesiąca o 2,8%. Trudno dopatrzeć się przyczyny tak spektakularnej zwyżki, tym bardziej, że mediana stóp zwrotu w tej grupie wyniosła zaledwie 0,2% a następny w rankingu KBC Papierów Dłużnych zanotował zysk w wysokości 0,88%.

Kwiecień ponownie okazał się bardzo dobry dla funduszy Superfund. Superfund Trend Podstawowy wzrósł w skali miesiąca o ponad 10%. Po marcowym 26,7% wzroście najbardziej agresywnej strategii (Superfund C EUR), również w minionym miesiącu fundusz ten kontynuował dobrą passę, zwyżkując tym razem o 4,85%. Po bardzo dobrych wynikach w 2008 roku, Superfund C przez cały 2009 rok stracił blisko 50%. Stąd też ostatnie dane mogą okazać się pierwszą oznaką końca złej passy i sprawić, iż cały 2010 rok ponownie należeć będzie do jednych z nielicznych funduszy oferujących klientom w Polsce strategię hedgingową (typu managed futures).

Początek maja przyniósł mocne spadki na giełdach i lokujący swoje oszczędności w funduszach akcji z pewnością zastanawiają się, jak będą wyglądały wyniki ich inwestycji w przyszłości. Dobre dane makroekonomiczne, które napływały na rynek przez cały kwiecień, wyraźnie pokazują, że trwa ożywienie w światowej gospodarce. Zarówno w Polsce jak i za granicą trwa sezon publikacji wyników finansowych spółek giełdowych za I kwartał. Jak na razie wydają się one potwierdzać dobrą koniunkturę gospodarczą. Mimo to w ostatnich dniach uwaga inwestorów przestała skupiać się na globalnych perspektywach gospodarczych, a zaczęła koncentrować na kłopotach budżetowych niektórych państw strefy euro. Osiągnięte przed paroma dniami porozumienie w sprawie pomocy finansowej dla Grecji, zamiast uspokoić rynki, uświadomiło inwestorom rozmiar problemów i w połączeniu z technicznym wykupieniem rynków akcji dało impuls do wyprzedaży.

Czytaj też: Fundusze przyniosły zyski w kwietniu

Jeżeli kryzys grecki rzeczywiście rozprzestrzeni się na inne państwa lub Grecja nie będzie w stanie przeprowadzić uzgodnionych reform, to spadki kursów mogą oczywiście zagościć na giełdach na dłużej. Jednak wspomniane wyżej wyraźne oznaki wejścia światowej gospodarki w fazę wzrostową cyklu koniunkturalnego, wskazują, że tylko kolejna korekta w trwającym trendzie wzrostowym. Z pewnością wciąż istnieje wiele czynników ryzyka dla ożywienia gospodarczego i w miarę jak inwestorzy będą je zauważać, prowadzić to będzie do fluktuacji cen akcji. Taka sytuacja zwiększy zmienność i raczej w najbliższym czasie należy zapomnieć o dynamicznych i jednostajnych wzrostach kursów z jakimi mieliśmy do czynienia w 2009 roku. Niemniej długoterminowy trend wzrostowy powinien zostać jeszcze przez jakiś czas zachowany.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Alchemia-Inwestowania

doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK