| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Czy śmierć prezesa NBP sparaliżuje politykę pieniężną

Czy śmierć prezesa NBP sparaliżuje politykę pieniężną

W sobotniej katastrofie prezydenckiego samolotu zginął Sławomir Skrzypek - prezes NBP, przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej. O ile szefa Narodowego Banku Polskiego powołuje Sejm na wniosek prezydenta, to przewodniczącego RPP wybierze sama rada.

Sobotnia tragedia pozbawiła nas obok wielu innych ważnych funkcjonariuszy państwowych prezesa Narodowego Banku Polskiego, Sławomira Skrzypka. Według ustawy o NBP szef Narodowego Banku Polskiego, oprócz kierowania największą instytucją finansową w Polsce - bankiem centralnym, jest także przewodniczącym Rady Polityki Pieniężnej, organu odpowiedzialnego za politykę pieniężną państwa.

Rada Polityki Pieniężnej zbiera się na swoich comiesięcznych posiedzeniach w celu ustalenia wysokości stóp procentowych i określenia polityki pieniężnej w dłuższym okresie.

Prezesa NBP powołuje Sejm na wniosek prezydenta. Kadencja trwa 6 lat. Sławomir Skrzypek objął swoje stanowisko w styczniu 2007 r. Po śmierci prezesa NBP, jego obowiązki w ramach kierowania bankiem centralnym przejmuje jego pierwszy zastępca, jest nim Piotr Wiesiołek. Z ustawy o NBP nie wynika, że zostanie on pełniącym obowiązki prezesa. Nie będzie też mógł tak jak prezes zasiadać w Radzie Polityki Pieniężnej ani jej przewodniczyć.

Aktualne stopy procentowe NBP

Przewodniczy Rady Polityki Pieniężnej wybrany zostanie podczas najbliższego posiedzenia rady zwołanego przez nie żyjącego już prezesa. Przewodniczący posiedzenia RPP nie będzie mógł jednak zwołać następnego posiedzenia RPP, dlatego nowy prezes NBP powinien być powołany jak najszybciej.

Wybór nowego prezesa NBP powinien się odbyć jak najszybciej, dlatego prawdopodobnie zajmie się tym w najbliższym czasie Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Według Konstytucji RP prezes NBP oprócz odpowiedzialności za bank centralny i przewodniczenie RPP reprezentuje interesy Polski na arenie międzynarodowej. Prezes NBP jest także członkiem Komitetu Stabilności Finansowej, w skład którego wchodzą także minister finansów i przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Miżołębska

biuro prawne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK