| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Fundusze inwestycyjne zyskały w pierwszym kwartale

Fundusze inwestycyjne zyskały w pierwszym kwartale

Wyraźny wzrost jednostek funduszy inwestycyjnych w I kwartale zawdzięczać możemy zwłaszcza dobrym marcowym wynikom funduszy inwestujących w walory spółek powiązanych z rynkiem nieruchomości. To zasługa poprawy koniunktury na rynku akcji.

Allianz Budownictwo 2012 w ubiegłym miesiącu zarobił prawie 10%, a w tym roku 10,5%. DWS Sektora Infrastruktury i Informatyki poszedł w górę w marcu o 11,1%, a w tym roku jest prawie 16% na plusie. W przypadku podmiotów akcji zagranicznych powiązanych z rynkiem nieruchomości marcowy rezultat jest lepszy niż tegoroczny.

Arka Rozwoju Nowej Europy zyskała w minionym miesiącu 9,1%, a od końca 2009 r. 6,4%. DWS Sektora Nieruchomości i Budownictwa odpowiednio 10,4% i 9,2%. BPH Nieruchomości Europy Wschodzącej 10,% i 5,5%, a ING Środkowoeuropejski Budownictwa i Nieruchomości 12,8% i 6,3%.

Zobacz też: Rynek nieruchomości

Fundusze akcji małych i średnich spółek w marcu zyskały 9,2%, a przez pierwsze 3 miesiące tego roku aż 10,8%. Podmioty mieszane pozwoliły w ubiegłym miesiącu zarobić 5,9%, a po I kwartale są 4,6% na plusie. W przypadku bardziej bezpiecznych od nich funduszy stabilnego wzrostu marcowy wzrost sięgnął 4,2%, a w I kwartale było to 4,7%. Podmioty dłużne krajowe w marcu wypracowały połowę z 4-proc. zysku, jakim mogą pochwalić się po trzech pierwszych miesiącach 2010 r.

Spoglądając na cały rynek funduszy inwestycyjnych otwartych bardzo dobre wyniki, sięgające ok. 20%, wypracowały flagowe podmioty Superfund (A, B i C). W skali tego roku jednak nie wszystkie one już wyszły na plus. Na drugim biegunie znalazły się BPH Globalny Żywności i Surowców, czy Allianz Walutowy ze stratami odpowiednio 3,7% i 3%. Oba podmioty są od kreską także w sali tego roku.

W minionym miesiącu różnice w rezultatach wypracowanych przez poszczególne fundusze z tej samej grupy były pokaźne. Najlepsze podmioty uniwersalne akcji krajowych zyskały dwa razy więcej niż najsłabsze. Legg Mason Akcji zarobił 6,5%, w przypadku Idei Akcji było to 13,7%. W skali ostatnich 12 miesięcy, w czasie których na rynku giełdowym panowała znakomita koniunktura, dysproporcja sięga ok. 9 pkt proc. Natomiast dla minionych 3 lat, kiedy kondycja giełdy była bardzo zmienna, różnica wynosi jedynie 2 pkt proc. i jest na korzyść Legg Mason Akcji. To pokazuje, że miesięczne wyniki nie muszą być dobrą podstawą długofalowych decyzji dotyczących wyboru funduszu.

W marcu najlepiej radziły sobie na warszawskiej giełdzie spółki chemiczne i deweloperskie. WIG-Chemia poszedł w górę o ponad 15%, WIG-Deweloperzy o 14,5%. Niewiele im ustąpiły WIG-Paliwa oraz WIG-Budownictwo. Blado wypadły WIG-Energetyka, WIG-Telekomunikacja oraz WIG-Informatyka. Natomiast różnice w stopach zwrotu w poszczególnych segmentach rynku nie były zbyt duże. WIG20 zyskał ponad 10%, mWIG40 poszedł w górę o przeszło 8%, a sWIG80 o 7,5%.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolski Konwent Agencji Pracy

związek pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »