| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Polskie banki mają problem z normą płynności

Polskie banki mają problem z normą płynności

- Nowe propozycje regulacji dotyczące wymogów kapitałowych oraz norm płynności (tzw. Basel 3) przygotowywane przez Komitet Bazylejski mogą być poważnym problemem dla części polskich banków – oceniają eksperci firmy doradczej Deloitte.

- Polskie banki są w bardzo dobrej kondycji, ale nie wszystkie spełniają warunki nowych norm. Dziś cztery banki z dziesięciu największych pod względem funduszy własnych, mogą nie spełnić kryterium TIER 1 > 8 proc. (według danych za 3 i 4 kwartał 2009 roku). Potrzeby kapitałowe międzynarodowych grup bankowych – wynikające dla nich z tej samej regulacji - mogą spowodować zmniejszony dopływ kapitałów do polskich banków. Tym samym mniejsze jednostki będą miały bardziej utrudniony dostęp do kapitału. Jest to szczególnie istotne dla mniejszych graczy i sektora banków spółdzielczych, gdy potencjał budowy bazy kapitałowej nie jest tak duży jak w przypadku dużych banków. Odpowiedzią na takie utrudnienia może być impuls do konsolidacji branży – analizuje Paweł Dziekoński z Deloitte.

- Co trzeba zrobić? Każdy bank powinien oszacować wpływ regulacji w takim kształcie na swoją sytuację i ocenić możliwość – w razie ewentualnych niedoborów – uzupełnienia bazy kapitałowej do końca 2012 roku czyli do momentu, w którym Komitet Bazylejski zakłada wdrożenie nowych regulacji. Proponowane dziś rozwiązania nie mają charakteru ostatecznego, dlatego szczególnie istotne jest wzięcie przez Polskę aktywnego udziału w tym dialogu i przedstawienie swoich argumentów – najlepiej popartych wynikami badania QIS w poszczególnych bankach, w czerwcu br. To leży w interesie krajowego sektora bankowego jak i każdego z banków z osobna – konkluduje Paweł Dziekoński.

Wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sebastian Saliński

Ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK